Zajímavé články z oblasti práce a zaměstnání

Číšníci a servírky to nemají jednoduché. Co je nejvíc vytáčí?

Profese, při kterých přijdete do styku s lidmi, bývají náročené a nevyzpytatelné, někdy nervy drásající. Jednou z nich je třeba práce v restauraci. Číšník nebo servírka by měli být úslužnost a ochota sama. Alespoň podle hostů. Jenže ne vždy se host chová tak, jak by měl. Jsou věci, které obsluhu v restauracích doslova vytáčejí. Mrkněte, co si o manýrech některých hostů myslí.

více »

Umět správně telefonovat není jen tak. Naučte se to

Říkáte si, že dnes snad umí telefonovat každý, že na tom není nic těžkého? Opak je pravdou. Kolikrát si po telefonátu na nějaký úřad či instituci řeknete: To byl ale nepříjemný člověk. Smutné na této zkušenosti je však fakt, že dotyčné osoby si toho často nejsou vědomy. A žijí v představě, jak dobře svému zaměstnavateli slouží. Při telefonování mnoho lidí dělá chyby a vůbec si to neuvědomuje.

více »

Nejmíň si vydělá číšník a nejvíc specialista v řízení letového provozu

Nejnižší příjmy mají podle oficiální statistiky číšníci a servírky. Naopak nejlépe jsou na tom specialisté v řízení letového provozu. Vyplývá to z čerstvě zveřejněných statistik za rok 2016, z údajů o mzdách za rok 2016, které zveřejnil Informační systém o průměrném výdělku (ISPV). Ten spravuje ministerstvo práce a sociálních věcí, data zpracovává společnost Trexima.Jedná se o nejpřesnější statistiku výdělků v České republice, protože do ní povinně přispívají přímo vybraní zaměstnavatelé v rámci statistického šetření. Do údajů o mzdách se počítají výdělky v podnikatelské (soukromé) sféře, zatímco platy v nepodnikatelské (veřejné) sféře jsou zpracovány v samostatné statistice.

více »

Může váš zaměstnavatel sledovat vaši činnost na počítači? Ano, ale je to složitější...

V pracovní době se občas kouknete na Facebook, přečtete si článek nebo něco zaplatíte přes internet banking. To jsou celkem běžné věci a pokud nepřekračují rozumnou míru, zaměstnavatelé je většinou tolerují.Přesto jsou situace, kdy vám do služebního počítače mohou nainstalovat sledovací software. Pokud vám totiž zaměstnavatel zakázal, abyste firemní počítač používali i k soukromým účelům, může to podle zákoníku práce přiměřeným způsobem kontrolovat.

více »

Chyby, které děláte při shánění práce - II.díl

Stále nemůžete sehnat to pravé zaměstnání. A přitom se snažíte? V minulém článku jsme se zabývali tím, jak správně pojmout a napsat životopis, jak se připravit na pohovor a co dělat, když nepostoupíte do užšího výběru. Nyní přinášíme další rady, které se mohou hodit.
 

více »

Chyby, které děláte při shánění práce - I. díl

Vzdělání by by bylo, chuť do práce také, praxe nějaká také je, přesto jste stále bez práce? Asi něco děláte špatně. Možná vedení firem něčím odrazujete a evidentně nevíte čím. Pokusíme se představit chyby, kterých byste se mohli dopouštět. Zároveň se budeme snažit i poradit, jak se jich pro příště vyvarovat.

více »

Máte periodu? Vezměte si dva dny volno- samozřejmě placené

Silné bolesti, únava, nekomfort - prostě menstruace. To zná každá žena. Dny, kdy se dostaví, nejsou nic příjemného. Přesto jde stále o jakési společenské tabu a ženy se vlastně chovají, jakoby se nic nedělo. Některé z nich přitom trpí silnými bolestmi, které je vyřazují z běžného života. Zaměstnavatelé v některých zemích berou nevyhnutelné ženské problémy v potaz a snaží se zaměstnankyním toto období co nejvíc ulehčit.

více »

Fatální chyby zaměstnanců, kteří na ně dlouho nemohou zapomenout

Chyby děláme každý, ale některé mohou být fatální. Nyní nemluvíme o chybách ve vztazích ale v zaměstnání. Stačí například zadat chybný příkaz a neštěstí je na světě. Můžete vyřadit online systém nebo rozeslat miliardy eur do jiných bank. Pak jsou chyby, při kterých jde o život, když třeba výpravčí nechá špatně nastavenou signalizaci nebo si dělníci spletou potrubí. Mrkněte na několik velechyb zaměstnanců, kteří by na ně nejraději zapomněli.

více »

Kolega smrdí? Poradíme, jak mu to říct

Pokud pracujete v jedné místnosti s více lidmi a jeden z nich příliš nehodluje hygieně, je to problém. Podobnou zkušenost má jistě mnoho z nás a i když mohou historky se zapáchajícími kolegy být úsměvné, po čase vás to může pěkně štvát. Obzvlášť v zimě, když se tolik nevětrá. Ale jak to dotyčnému sdělit, aby v následující hodině neskočil kvůli studu z mostu? Nějaké způsoby jsou.

více »

Ženy budou mít podle zákona stejné platy jako muži. V Čechách ale ne, s novinkou přišel Island

Ženy budou dostávat stejně vysoký plat jako muži. Alespoň v islandských firmách. Ukládá jim to nový zákon. Všechny společnosti v zemi s více než 25 zaměstnanci budou muset prokazovat, že platí za stejnou práci stejně mužům i ženám. Island se tak stane první zemí na světě, která tento požadavek vtělila do legislativy. Uvádí to idnes.cz.

 

více »

1 2

Čtěte

Číšníci a servírky to nemají jednoduché. Co je nejvíc vytáčí?

Profese, při kterých přijdete do styku s lidmi, bývají náročené a nevyzpytatelné, někdy...

Umět správně telefonovat není jen tak. Naučte se to

Říkáte si, že dnes snad umí telefonovat každý, že na tom není nic těžkého? Opak je...

Nejmíň si vydělá číšník a nejvíc specialista v řízení letového provozu

Nejnižší příjmy mají podle oficiální statistiky číšníci a servírky. Naopak nejlépe...

více
přihlášení pro uchazeče  |  registrace