Zajímavé články z oblasti práce a zaměstnání

O čem byste s kolegy rozhodně mluvit neměli

Jste v práci dobrá parta? Máte mezi kolegy kamarády?  To je určitě fajn, není nad to těšit se do práce i kvůli výborným mezilidským vztahům. Ale právě kvůli tomu, že jsme jen lidé, není dobré svěřovat se kolegům úplně se vším. Některé věci by měly být přímo tabu. Které to jsou?

více »

Máte dovolenou a chcete relaxovat? Nesmysl, využijte ji tak, abyste se těšili do práce

Opustíme trapná klišé, podle kterých byste měli o dovolené relaxovat, odpočívat, sbírat nové zážitky, poznávat zajímavé lidi, koupat se, válet se, zkrátka užívat si. Proč? No protože po takhle příjemně strávené dovolené se do práce těšit nezačnete a už poslední den v přímořském letovisku na vás začne vykukovat pěkná deprese. Pojďme si dát několik příkladů, jak prožít dovolenou, abyste hořeli touhou rozrazit dveře a nadšeně se zdravit s kolegy a šéfem v práci.

více »

Kolik si vydělají lidé v profesích, o kterých sní děti?

Dětské sny o budoucím zaměstnání se od sebe zase tak neliší. Děti mají většinou představy podobné. Myslí si, že by se jim líbilo jezdit na stupátku popelářského vozu, lítat do kosmu raketou, prim vede i učitelka, lékař, hasič nebo policista. Možná hodně dětí sní i o tom, že by mohli zpívat nebo třeba hrát fotbal. Samozřejmě ne za Dolní Kotěhůly, ale minimálně za Real Madrid. Postupem času dostanou jejich představy trošku na frak, ale leckdy se jim sny mohou splnit. Webový portál jobs.cz se podíval na to, kolik si tyto dětmi oblíbené profese vydělají. Čerpali z ISPV (informační systém průměrného výdělku, který využívá data Českého statistického úřadu) a také z portálu Platy.cz.

více »

Jak dlouho a jak často můžu být u lékaře na propustku?

Mnoho lékařů odpoledne a po večerech neoridnuje, jak to tedy udělat, když ho potřebujete navštívit? Musí vás zaměstnavatel z práce uvolnit a budete to mít placené? Na jak dlouhou dobu se můžete vydat k lékaři? Musíte svého šéfa podrobně informovat o svém zdravotním stavu? To všechno jsou otázky, na které se vám pokusíme odpovědět.

více »

Jak snášíte kritiku? Se slzami v očích? Poradíme, jak se s ní vyrovnat

Šéf si vás zavolá na kobereček a vytkne vám něco. Jak se cítíte? Hrnou se vám slzy do očí nebo je vám to jedno? Kritika se snáší špatně. Záleží na nastavení jedince. Velký díl má na tom i nastavení současné společnosti, kdy se vše hodnotí a musíme podávat naprosto dokonalý výkon. Jenže...jsme jenom lidé a lidé zkrátka chybují. Hlavně, právě ty chyby nás posouvají kupředu, když vás bude stále jen někdo chválit, nic nového se nenaučíte. Pojďme si říct, jak takovou kritiku zvládnout se ctí.

více »

Klouzavka nebo pružná pracovní doba. O co vlastně jde?

Občas od někoho slyšíte, že má klouzavku. A tak si třeba bez problémů doveze ráno dítě do školy nebo si zkrátka v době, kdy vy se nemůžete z práce ani hnout, zařídí vše potřebné na úřadech a u lékařů. Co to vlastně je klouzavá pracovní doba? Tento pojem zákoník práce nezná, jde vlastně o pružnou pracovní dobu. Při pružném rozvržení práce si můžete sami zvolit začátek i konec pracovní doby v rámci časových úseků stanovených zaměstnavatelem. Firmy často pružnou pracovní dobou lákají nové zaměstnance.

více »

Zoufale vás to nebaví v práci, kterou jste dřív milovali? Možná trpíte syndromem vyhoření

Cítíte, že nemáte energii, abyste se setkali s kamarády, nemáte sílu na sportování a z práce jste rozčarovaní? Nesnášíte, když musíte ráno vstávat a strávit celý den v práci? Už nevíte, jak se zbavit pocitu, že v práci je zkrátka všechno na draka, i když objektivně tomu tak není? Je možné, že se právě potýkáte se syndromem vyhoření. Nemusí postihovat jen ty, co chodí do práce už dlouho. Stále častěji přepadá i mladé lidi, kteří čelí rozčarování z rozdílu mezi očekáváním a realitou.

více »

Na co mám nárok ve zkušební době?

Tápete v tom, jak má být vlastně zkušební doba dlouhá, co můžete vy a co může váš šéf? Může ji třeba zopakovat nebo vy prostě z práce odejít ze dne na den? Zkušební doba je určená k tomu, aby se zaměstnanec se zaměstnavatelem vzájemně oťukali, zkusili, jestli jim to spolu bude klapat – když se ukáže, že ne, může jeden nebo druhý pracovní poměr bez vysvětlování okamžitě ukončit.

více »

Sháníte letní brigádu? Máte nejvyšší čas

Léto už se nezadržitelně blíží a s ním i sladké prázdniny. Tedy alespoň pro ty školou povinné. Nicméně právě i někteří z těch, co v červnu opustí školní lavice, nechtějí ždímat peněženky rodičů a shánějí nějakou tu brigádičku na léto. Dáme vám pár tipů, jak brigádu sehnat a jaké jsou na trhu práce nejčastější.

více »

Číšníci a servírky to nemají jednoduché. Co je nejvíc vytáčí?

Profese, při kterých přijdete do styku s lidmi, bývají náročené a nevyzpytatelné, někdy nervy drásající. Jednou z nich je třeba práce v restauraci. Číšník nebo servírka by měli být úslužnost a ochota sama. Alespoň podle hostů. Jenže ne vždy se host chová tak, jak by měl. Jsou věci, které obsluhu v restauracích doslova vytáčejí. Mrkněte, co si o manýrech některých hostů myslí.

více »

1 2

Čtěte

O čem byste s kolegy rozhodně mluvit neměli

Jste v práci dobrá parta? Máte mezi kolegy kamarády?  To je určitě fajn, není nad to...

Máte dovolenou a chcete relaxovat? Nesmysl, využijte ji tak, abyste se těšili do práce

Opustíme trapná klišé, podle kterých byste měli o dovolené relaxovat, odpočívat, sbírat...

Kolik si vydělají lidé v profesích, o kterých sní děti?

Dětské sny o budoucím zaměstnání se od sebe zase tak neliší. Děti mají většinou...

více
přihlášení pro uchazeče  |  registrace