Je žádost zaměstnavatele o výpis z rejstříku trestů oprávněná?
Požadavek na čistý trestní rejstřík, neboli být trestně bezúhonný, je součástí řady inzerátů nabízejících práci. Potenciální zaměstnanec obvykle nemá s tímto požadavkem problém a ochotně si výpis z trestního rejstříku obstará. Zaměstnavatelé ale často hřeší na nevědomost uchazečů o zaměstnání, protože na výpis mnohdy nemají nárok.

Obsah článku
Co je výpis z rejstříku trestů
Rejstřík trestů lze označit jako evidenci fyzických a právnických osob, které byly pravomocně odsouzeny soudy v trestním řízení. Výpis tedy slouží k prokázání bezúhonnosti. Najdete v něm pouze trestné činy, nikoli přestupky, takže se nemusíte bát, že v něm budou vidět vaše pokuty za parkování. Pokud dříve odsouzený vede delší dobu řádný život, může následně požádat o vymazání záznamu z rejstříku. Platnost tohoto výpisu není nijak omezená, zaměstnavatelé obvykle požadují výpis ne starší než tři měsíce.
Opis z evidence rejstříku trestů
Oproti tomu opis z trestního rejstříku není veřejným dokumentem, proto k němu mají přístup pouze státní orgány jako např. policie nebo soudy. Veřejnosti jsou tyto údaje nepřístupné, ale osoba, které se opis týká, do něho po ověření totožnosti může nahlédnout.
Opis obsahuje veškeré záznamy odsouzeného včetně těch zahlazených. Používá se při trestním řízení nebo při jiných právních úkonech, kdy je třeba znát kompletní trestní minulost, a ne pouze aktuální bezúhonnost. Může posloužit při rozhodování o podmíněném propuštění, udělení milosti nebo v rámci mezinárodní justiční spolupráce.
Kdy lze vyžadovat výpis z rejstříku trestů
Požadavek na prokázání bezúhonnosti uchazeče o zaměstnání stanovuje zákon, nikoli žádné jiné podzákonné předpisy. Zákoník práce uvádí, že zaměstnavatel může po uchazeči vyžadovat pouze informace, které bezprostředně souvisí s uzavřením pracovní smlouvy a následným výkonem práce. Z toho vyplývá, že výpis z rejstříku trestů nemůže zaměstnavatel žádat po všech zaměstnancích. Výpis je oprávněný pouze ve dvou případech:
když to vyžaduje zákon – u následujících profesí zaměstnavatel dokonce výslovně musí požadovat od zaměstnance výpis z rejstříku trestů. Mezi taková zaměstnání se řadí zdravotnický personál včetně lékařů, pedagogové, úředníci, hasiči, aj.
Záleží také na tom, zda je pro profesi požadována bezúhonnost absolutní nebo ne. Nejpřísnější požadavky jsou kladeny na advokáty a soudce, u nichž jsou důležité i nedbalostní trestné činy, ačkoli nesouvisejí s jejich prací.
- když k tomu má zaměstnavatel přiměřený důvod – zaměstnavatel může požadovat důkaz o trestní bezúhonnosti i u jiných pracovních pozic. Jeho požadavek ale musí být oprávnění, což znamená, že k němu potřebuje věcný důvod, který souvisí s výkonem práce.
U mnoha řadových zaměstnanců, kteří vykonávají dělnické profese, bude tato žádost neoprávněná. U pracovníků, kteří ale spravují finanční hotovost, jako např. prodavači by předložení výpisu z rejstříku trestů dávalo smysl.
Neoprávněná žádost o výpis z trestního rejstříku
Pokud má uchazeč o zaměstnání pochybnosti o tom, že zaměstnavatel chce výpis z rejstříku trestů oprávněně, může se jej na to přímo zeptat. V případě, že firma není schopna zdůvodnit svůj požadavek, dopouští se diskriminace a uchazeč se může bránit tím, že podá stížnost na inspektorát práce ve svém kraji.
Inspektorát práce prověří, zda zaměstnavatel jednal v souladu se zákonem nebo zda byla jeho žádost neoprávněná. V takovém případě se dopouští přestupku, za který mu může hrozit pokuta až do výše 1 000 000 Kč.
Informace, na které nemá zaměstnavatel právo
Zaměstnavatel nemá na mnoho informací právo, a proto není zaměstnanec povinný, sdělovat mu je. Mezi tyto informace patří právě bezúhonnost, sexuální orientace, majetkové nebo rodinné poměry, aj.
Otázky, které často padnou ihned na pracovním pohovoru mohou být diskriminační. Zejména ženy se setkávají s dotazy, zda jsou vdané, mají děti, případně zda plánují těhotenství, a nebo zda mají pro své ratolesti hlídání. Tyto dotazy by se možná mohly zdát z pohledu zaměstnavatele za oprávněné, protože většina z nich má obavu, až půjde pracovnice na mateřskou, nebo jaká bude situace, až se z ní vrátí. Tyto otázky jsou však nejen nemístné, ale dokonce se považují za diskriminační, protože zaměstnavatel může dát přednost bezdětné nebo případně starší pracovnici s odrostlými dětmi.
Alternativa k výpisu z trestního rejstříku
Zaměstnavatel může mít důvodné obavy o bezúhonnosti uchazeče, ale zákon mu nedovoluje chtít po něm výpis z rejstříku trestů. Může zvolit alternativu, která bude nejen respektovat práva uchazeče, ale uspokojí se tím i potřeba zaměstnavatele.
Možností je čestné prohlášení uchazeče o tom, že je bezúhonný. Zaměstnavatel tak dostane jistou míru ujištění o trestní odpovědnosti pracovníka, aniž by došlo k neoprávněnému zpracování citlivých osobních údajů.
Důležité je, aby zaměstnavatel vždy zvážil, zda je výpis skutečně nezbytný, a zda neexistuje vhodnější nebo méně invazivní varianta, jak potřebné informace získat. Právní jistota, transparentnost a respekt k osobním údajům by měly být vždy na prvním místě.
Jak si zajistit výpis z rejstříku trestů
Tento úřední záznam, který obsahuje údaje o pravomocných odsouzeních fyzických osob, může být klíčovým dokumentem při nástupu do zaměstnání, kde vyžadují trestní bezúhonnost. Kde si tedy o výpis zažádat, když jej po vás zaměstnavatel požaduje?
- Osobně na přepážce Czech POINT – Czech POINT je kontaktní místo veřejné správy, které nejčastěji najdete na všech poštách, nebo na obecním či městském úřadě. K vydání výpisu si připravte platný občanský průkaz nebo pas. Za výpis zaplatíte 100 Kč a pracovník vám jej vytiskne na počkání během pár minut. O výpis můžete také žádat, pokud vás někdo zplnomocnil. V takovém případě mějte s sebou ještě úředně ověřenou plnou moc.
- Přes Portál občana – pokud jste jako fyzická osoba vlastníkem datové schránky, požádejte o výpis snadno online. Jednoduše se přihlaste a vyberte službu výpis z rejstříku trestů. Tento způsob je nejen velmi rychlý, ale také zdarma.
- Pomocí elektronické identity – využít můžete také bankovní identitu, nebo eObčanku. I při tomto postupu je výpis v elektronické podobě zcela zdarma.
O výpis z rejstříku trestů si můžete požádat i ze zahraničí. Stačí navštívit český konzulát. Tuto možnost využívají Češi pracující v cizině, když po nich chce zahraniční zaměstnavatel doklad o bezúhonnosti z jejich domovské země.
Platnost výpisu
Výpis nemá pevně danou dobu platnosti, ale většina zaměstnavatelů vyžaduje, aby nebyl starší více jak 3 měsíce. Dbejte na to, aby byl výpis aktuální, a předem si ověřte, zda zaměstnavatel akceptuje elektronickou verzi s digitálním podpisem, nebo bude chtít tištěný originál.
Načerpejte další informace
Informace o mzdách již nebude tabu
Jistě jste si někdy položili otázku, jaký plat či mzdu má asi váš o něco pomalejší kolega sedící vedle vás. Nad tím si ale pravděpodobně od příštího roku nebudete muset lámat hlavu, protože…
Jak se zachovat při úmrtí zaměstnance
Úmrtí zaměstnance je smutná a nepříjemná situace, která vyžaduje nejen lidský přístup, ale i jisté právní kroky. Jaké povinnosti má zaměstnavatel, co vše musí zařídit a jak se chovat k …
Jak snést kritiku v zaměstnání
Šéf si vás zavolá na kobereček, okamžitě se vám sevře žaludek a jdete do kanceláře jako na popravu? Nebo si naopak z jeho kritiky absolutně nic neděláte a dál fungujete v zajetých…
Výhody a nevýhody agenturního zaměstnávání
Střídáte brigády, ale raději byste měli stálejší zaměstnání? Nebo naopak nemůžete sehnat kvalifikované zaměstnance do firmy? Agenturní zaměstnávání může být řešením jak pro firmy, tak…