Můžu jít dřív z práce domů, když nepůjdu na oběd?

Pauza na oběd. Jde o základní potřebu a naprosto samozřejmou věc, přesto se kolem ní může strhnout široká diskuze. Například: Jak je to s přestávkou, když chodím jen na 6 hodin? Co když na oběd nejdu, můžu pak odejít dřív z práce? Musím využívat jídleny v zaměstnání nebo si můžu koupit jídlo, kde chci?
Zhltnete svůj oběd v rychlosti u počítače nebo se najíte v klidu v restauraci? Záleží na vás, pokud pracujete osm hodin denně, máte nárok na půlhodinovou pauzu.
Zaměstnavatel nemá povinnost vám zajistit stravování, je však povinen vám ve všech směnách, s výjimkou situace, kdy jste vyslaní na pracovní cestu, stravování umožnit, a to tím, že vám poskytne přestávku v práci na jídlo a oddech. Na přestávku na jídlo v délce 30 minut byste měli mít nárok po 6 hodinách nepřetržité práce. Mladistvému (tj. ve věku do 18 let) musí být tato přestávka poskytnuta (a to vždy, za jakýchkoliv okolností) nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Pauzu na oběd však můžete mít i dřív. Pokud si půlhodinovou přestávku na oběd nevyberete, je to jen vaše rozhodnutí, nemůžete z práce odejít dřív. Přestávka se totiž nevybírá na začátku nebo na kocni pracovní doby. Během přestávky můžete ze zaměstnání odejít, pokud to povolují bezpečnostní pravidla.
Přestávka se dá rozdělit na poloviny
Dále platí, že tato přestávka lze rozdělit a to tak, že alespoň jedna část musí být dlouhá alespoň 15 minut, ostatní musejí být dlouhé alespoň tolik, aby splnily svůj účel, tedy oddech a možnost se najíst. Ostatně idea, že člověk bude od 6 do 12 v práci a mezi tím si nedá ani svačinu, je poněkud absurdní, byť bohužel často provozovaná. Šest hodin bez jídla a sebekratšího odpočinku dokáže zkazit i práci, která vás baví, pokud to má být pravidlem.
Pokud máte šestihodinovou pracovní dobu, jste bez oběda
Jestli pracuejte na 6 hodin, ze zákona nárok na přestávku na oběd nemáte, záleží v podstatě jen na dohodě se zaměstnavatelem, jestli vám ji umožní.
Bezpečnostní přestávka
Kromě pauzy na oběd můžete v práci narazit i na přestávky bezpečnostní. Například když je práce příliš jednotvárná. Bezpečnostní přestávka se počítá do pracovní doby a může při ní být vykonávána jiná práce, která však musí mít úplně jiný charakter (nesmí zatěžovat mozek a tělo tím stejným způsobem jako ta, od které si má zaměstnanec odpočinout). Třeba pokud pracujete u počítače, máte nárok na deset minut vždy po dvou hodinách práce.
Další články
Milostné vztahy v práci. Mohou končit manželstvím ale i peklem (Následující článek)Když během pohovoru padnou diskriminační otázky
Budou kvůli příspěvku nezaměstnaní do práce dojíždět? (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce