Jak se nenakazit od kolegů v práci?
Období respiračních onemocnění obvykle začíná na konci září a trvá až do jarních měsíců. Během této doby je náš organismus vystaven nadměrnému množství bakterií a virů, které jsou všude kolem nás. Nejvíc se jich však nachází v městské hromadné dopravě, na úřadech a v uzavřených prostorách s velkým množstvím lidí. Jak přečkat období respiračních chorob a nenakazit se?
Obsah článku
Dodržujte hygieniká pravidla
Už od mala nám vtloukali do hlavy – hlavně si pořádně umyj ruce. A něco na tom skutečně je. Například virus chřipky přežívá na pevném povrchu až 24 hodin. V kancelářích máme spoustu předmětů, na které sahá velké množství lidí. Kliky od dveří, kopírky, tiskárny, kávovary, fixy na flipchart.
I umývání rukou má přitom svá pravidla. Rozhodně byste na to neměli jít ledabyle, ale naopak, umýt každičký kousek pokožky. A nezapomínejte také na záhyby mezi prsty a zápěstí.
Pokud byste chtěli hygienu pozvednout na vyšší úroveň, tak se v době respiračních onemocnění vyplatí používat některý z dezinfekčních prostředků. Ten je ideální zejména do auta nebo do kabelky, abyste ho mohli použít tehdy, když nemáte možnost si umýt ruce vodou.
TIP : Přepadla vás krátkodobá nevolnost? Zkuste požádat o sick days, více se o nich dočtete zde.
Co dělat, když v práci okolo vás lidé kašlou a smrkají?
Bohužel se často opět setkáváme s tím, že lidé z nachlazení se nekurýrují doma, ale jdou i s rýmou a kašlem do práce. Výsledkem jejich chování je roznášení bacilů mezi ostatní kolegy. Přitom by stačilo, aby si na obličej nasadili respirátor, a omezili tak přenos virů a bakterií na ostatní.
Jestliže se nechcete nakazit vy sami, tak je řešením právě ochrana obličeje v podobě respirátoru. Klidně si ho v práci nasaďte, když vedle vás kolega či kolegyně projevují známky nemoci. Nejsou-li ohleduplní oni, chraňte alespoň sami sebe.
Opatrní byste měli být i ve společné kuchyňce během práce v kanceláři. Neměli byste používat nádobí, které je k dispozici všem, bez toho, abyste ho předtím umyli. Tímto minimalizujete možnost nákazy kapénkovou infekcí. Víte, jakými pravidly se řídí pauzy na oběd? Přečtěte si o tom zde.
Samozřejmě, že nejlepší je, můžete-li pracovat na home office, kdy se zavřete doma a nemusíte řešit nachlazené a nemoc roznášející kolegy.
Dbejte na zdravý životní styl
Ať jsou vaší pracovní činností účetní práce , práce na stavbě či práce v gastronomii , vždy byste si měli najít čas na udržování zdravého životního stylu. Co to obnáší? Kromě vyváženého a pestrého jídelníčku je to také dostatek spánku a pohybové aktivity.
Tímto totiž můžete eliminovat případný stres, který oslabuje imunitní systém. Taková každodenní procházka na čerstvém vzduchu dokáže dělat divy. Zvláště, pokud chodíte ven za každého počasí a nevadí vám ani déšť či sníh. Pobytem v chladném prostředí otužujete svoje tělo, které pak bude odolnější vůči virům a bakteriím.
Doplňujte vitamíny
Posílit obranyschopnost organismu lze i konzumací ovoce a zeleniny s vysokým obsahem vitamínu C. Ten působí v těle jako antioxidant a zároveň zvyšuje imunitu.
Nebo můžete dát na babské rady a tento důležitý vitamín doplňovat pomocí sušených šípků a čaje z něho uvařeného. Výborný je také odvar z čerstvého kořene zázvoru , jenž má podobné účinky a organismus zároveň dobře prohřeje.
Dodržování hygieny, zdravý životní styl a občasné posílení imunity vitamíny – to jsou hlavní pilíře obrany proti nachlazení. Nepodceňujte prevenci, ať už pracujete v kanceláři nebo z domova. Pokud už vás bacily přece jen dostihnou, navštivte svého lékaře a dopřejte si dostatek odpočinku.
Načerpejte další informace
Jak dlouho a jak často můžu být u lékaře na propustku?
Návštěva lékaře může pro pracující mnohdy představovat téměř nadlidský úkol. Odcházíte z práce pozdě odpoledne? To už na vás žádný lékař rozhodně čekat nebude. V těchto případech…
Co dělat, když dostanete vytýkací dopis?
Obdrželi jste vytýkací dopis a nevíte, co to pro vás znamená? Nebojte se, ne vždy musíte očekávat výpověď. Poradíme vám, jak ji ale případně zvrátit a také se dozvíte, jak se lze bránit…
Pevná nebo pružná pracovní doba. O co vlastně jde?
Každému pracovníkovi vyhovuje jiná pracovní doba. Někdo dělá ve směnném provozu, někdo formou krátký/dlouhý týden a jiný má jasně stanovenou pracovní dobu. Dnes si rozebereme, jaký je…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…