Stravenky v roce 2024: Kde je lze využít a jak se změnila pravidla pro jejich zdanění?
Stravenky jsou v České republice už dlouho oblíbeným benefitem. Zaměstnancům pomáhají s každodenními výdaji na jídlo a zaměstnavatelům přináší daňové úlevy. Rok 2024 ale přináší velké změny. Kolik na stravenkách získáte a jak je můžete využít? Pojďme se na to společně podívat.
Obsah článku
Co jsou to stravenky?
Každý už někdy slyšel o stravenkách a stravenkových poukázkách. Ne každý je však ve svém zaměstnání dostává. Ve zkratce se jedná o oblíbený zaměstnanecký benefit, s jehož pomocí platíte za stravování. Nezáleží na tom, zda máte práci servisního technika pro výrobu nebo teplé místo v kanceláři, v obou případech vám zaměstnavatel může stravenky poskytnout.
Hodnotu stravenky si mezi sebe dělí zaměstnanec (45 %) a zaměstnavatel (55 %). Využít je lze k nákupu jídla a potravin v široké síti smluvních zařízení, kam patří restaurace, jídelny, ale i supermarkety a obchody s potravinami.
Konkrétní seznam provozoven akceptujících daný typ stravenky se liší v závislosti na společnosti, se kterou má zaměstnavatel uzavřenou smlouvu.
Mezi nejznámější společnosti poskytující stravenky v České republice patří:
- Edenred,
- Pluxee,
- Up,
- Gastro Pass.
Kromě stravenek existuje taky stravenkový paušál. Jedná se o peněžní příspěvek, který lze použít nejen na jídlo, ale na cokoliv. Jeho optimální výše pro rok 2024 je stanovena na 116,20 Kč.
TIP: Chcete zjistit, jaké další benefity můžete získat? Přečtěte si náš článek zde.
Na co můžete stravenky použít?
I v roce 2024 můžete stravenky používat k placení za jídlo a potraviny. Prozatím je možné stravenky využít v supermarketech, ale není vyloučeno, že se v následujících letech neomezí jen na restaurace a kantýny. Stravenkové firmy tím chtějí podpořit stravování v restauracích a taky zajistit, aby se stravenky používaly opravdu jen na jídlo, ne na nákupy jiného zboží.
Momentálně stravenky nelze využít pro nákup:
- alkoholu,
- tabákových výrobků,
- drogerie,
- zboží, které nemá charakter potraviny či hotového jídla.
TIP: Stravenky můžete kombinovat s platbou v hotovosti i platební kartou. Zároveň není omezen počet stravenek na jednu platbu.
Kdy máte nárok na stravenku?
Zaměstnavatel vám může vydat stravenky a uznat je jako náklad v případě, že strávíte v práci alespoň 3 hodiny. Pokud pracujete déle než 11 hodin, může vám vydat více stravenek. Naopak během nemoci, dovolené či ošetřování jiné osoby na stravenky nárok nemáte.
Konkrétní podmínky si vždy stanovuje zaměstnavatel sám. Když tedy máte například práci v Jindřichově Hradci, zatímco váš známý v Praze, je zde vysoká pravděpodobnost, že se vaši zaměstnavatelé budou řídit jinými podmínkami.
UPOZORNĚNÍ: Poskytování stravenek není pro zaměstnavatele zákonnou povinností. Každý si sám určuje podmínky vzniku nároku na stravenky a ani je nemusí poskytovat vůbec.
Co se mění v roce 2024?
Až do konce roku 2023 byly stravenky v jakékoliv výši osvobozeny od daní. Bohužel toto pravidlo s rokem 2024 končí. Nově se zavádí limit, při jehož překročení musí zaměstnanci ze stravenek odvádět daň z příjmů a odvody sociálního a zdravotního pojištění.
Zmíněný limit je stanoven na 70 % horní hranice stravného, které se vyplácí při pracovních cestách trvajících 5 až 12 hodin. Pro rok 2024 činí horní hranice stravného 166 Kč, takže 70 % z toho je 116,20 Kč.
Tuto částku vám tedy zaměstnavatel může na stravenkách přispět, aniž byste z ní museli platit daně a odvody. Pokud však tuto hranici překročí, prodraží se stravenky nejen vám, ale i jemu, jelikož za vás musí uhradit pojistné odvody. Maximální optimální hodnota stravenky přitom v roce 2024 činí 211 Kč.
Příklad:
Řekněme, že vám zaměstnavatel přispívá na stravenky 150 Kč denně. Z částky 116,20 Kč nebudete platit žádné daně ani odvody, ale ze zbývajících 33,80 Kč (150 Kč minus 116,20 Kč) ano. Z těchto 33,80 Kč odvedete státu 5,07 Kč na dani z příjmu a 3,72 Kč na sociálním a zdravotním pojištění. Váš čistý zisk ze stravenky tedy bude 141,21 Kč.
VĚDĚLI JSTE, ŽE kromě klasických benefitů můžete dostat takzvané sick days? Více si o nich přečtete v našem článku zde.
I když se kolem stravenek v roce 2024 leccos mění, pořád zůstávají příjemným benefitem, který vám pomůže ušetřit. Pokud navíc nepřekročíte hranici 116,20 Kč, vyhnete se platbě daní a odvodů. Požádat můžete i o stravenkový paušál, u kterého nemusíte řešit, za co utrácíte.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…