Kratší výpovědní lhůta, delší zkušební doba. Co všechno může přinést novela zákoníku práce 2025?
Od 1. ledna 2025 bychom se měli dočkat novely zákoníku práce. Vláda tuto tzv. flexinovelu již schválila, nyní jej budou projednávat poslanci. Z tohoto důvodu může ještě dojít k drobným změnám. Novela si dala za cíl zvýšit flexibilitu mezi zaměstnanci a zaměstnavateli a přiblížit se tak zemím jako je Německo či Rakousko. Z tohoto důvodu je třeba mít moderní a pružný pracovní trh. Víte, jaké změny vás v pracovních vztazích čekají a do jaké míry vás ovlivní?
Obsah článku
Novela zákoníku práce v roce 2025 stručně
Novela přinese jisté výhody jak pro zaměstnance, tak ale také pro jejich zaměstnavatele. Zde je jejich stručný nástin:
- prodlouží se zkušební doba
- zkrátí se také výpovědní lhůta
- zaměstnavatel vám musí držet místo 2 roky po rodičovské dovolené
- při čerpání rodičovské si budete moci přivydělat u svého zaměstnavatele
- výdělek budete moci dostávat v eurech nebo jiné měně
- na letní brigádu již od 14 let
- zkrácení doby odpočinku při mimořádných událostech
- rozvrh pracovní doby do směn dle zaměstnance
- nárok na volno při svatbě či pohřbu pro registrované partnery
Postupně se budeme věnovat většině změnám této novely. Nyní se ale podrobněji podíváme na zkušební dobu a výpovědní lhůtu v roce 2025.
Změna zkušební doby v roce 2025
Zkušební doba se v praxi mnohdy označuje jako tzv. pracovní poměr na zkoušku. Jejím účelem je zjistit, zda se vybraný kandidát hodí na pracovní pozici a zda má opravdu takové schopnosti, pro které byl zaměstnán. Oproti tomu se zaměstnanec během této doby ujistí, že chce pro zaměstnavatele opravdu pracovat a že mu daná pozice vyhovuje.
Výhodou je, že jak jedna, tak druhá strana, může během zkušební doby pracovní poměr ihned zrušit, a to bez udání důvodů. V praxi se ale ukazuje, že dosavadní zkušební doba pro specifické odborné pracovní pozice je nedostatečná.
Ta činí 3 měsíce pro řadové zaměstnance a 6 měsíců pro vedoucí pozice. Dle navrhovaných pravidel se v roce 2025 zkušební doba prodlouží na 4 měsíce, u vedoucích pracovníků až na 8 měsíců. Stále ale bude platit, že nesmí být delší než polovina sjednané doby trvání pracovního poměru.
Příklad: pokud nastoupíte do vedoucí funkce v managementu a dostanete smlouvu na 1 rok, nesmíte mít zkušební dobu na 8 měsíců dle nových pravidel, ale pouze na 6. V případě, že jste řadový zaměstnanec, který podepsal smlouvu na 1 rok, ničemu nebrání, aby vaše zkušební doba v roce 2025 činila 4 měsíce.
Rozhodnutí o délce zkušební doby je pouze na zaměstnavateli. Ten si může sám určit, zda bude využívat zkušební dobu v roce 2025 dle starých či nových pravidel.
Kratší výpovědní lhůta 2025
Výpovědní lhůta v roce 2025 sice zůstane dvouměsíční jako doposud, ale začne platit okamžitě. Nyní to funguje tak, že pokud dáte výpověď k 10. květnu, výpovědní lhůta začne běžet až od 1. června a v zaměstnání tak zůstáváte další dva měsíce, tedy až do 31. července.
Výpovědní lhůta 2025 by měla platit již ode dne doručení výpovědi. Výpověď podaná 10. května běží tedy ihned od tohoto data a vy tak v současném zaměstnání skončíte 10. července. Tato změna by se měla týkat všech výpovědí, tedy jak ze strany zaměstnance, tak i zaměstnavatele.
I nadále si ale zaměstnavatel může sám upravit výpovědní lhůtu na základě písemné dohody s konkrétním zaměstnancem. Výpovědní dobu stále nelze prodloužit kolektivní smlouvou či jiným vnitřním předpisem.
Výpovědní lhůta 1 měsíc
Výjimkou bude výpověď, kterou dostane zaměstnanec z důvodu uvedeného dle § 52 písm. f) až h) Zákoníku práce. Jde o pracovníky, kteří poruší kázeň, nebo nebudou splňovat zákonné požadavky pro výkon zaměstnání. Pro ně bude výpovědní lhůta platit pouze 1 měsíc.
V návrhu ministerstva se také objevilo, že by tuto výpověď mohl dostat zaměstnanec, který je v pracovní neschopnosti a kontrola nemocných jej nezastihne na nahlášeném místě, nebo když nemocný nedodrží rozsah povolených zdravotních vycházek.
Možnost zrušit pracovní poměr okamžitě zůstává a nic se na ní nemění.
Ukončení pracovního poměru ze zdravotních důvodů
Pracovní poměr může být se zaměstnancem rozvázán také z důvodu, že ztratí zdravotní způsobilost k výkonu své práce. Nejčastěji jde o pracovní úraz nebo nemoc z povolání. Změna se týká zaměstnavatele, který již nebude pracovníkovi vyplácet odstupné. Finanční náhradu bude nově vyplácet pojišťovna, s níž má zaměstnavatel uzavřené povinné pojištění. Tato náhrada bude ve stejné výši jako doposud – minimálně dvanácti násobek průměrného měsíčního výdělku zaměstnance.
Načerpejte další informace
Jak dlouho a jak často můžu být u lékaře na propustku?
Návštěva lékaře může pro pracující mnohdy představovat téměř nadlidský úkol. Odcházíte z práce pozdě odpoledne? To už na vás žádný lékař rozhodně čekat nebude. V těchto případech…
Co dělat, když dostanete vytýkací dopis?
Obdrželi jste vytýkací dopis a nevíte, co to pro vás znamená? Nebojte se, ne vždy musíte očekávat výpověď. Poradíme vám, jak ji ale případně zvrátit a také se dozvíte, jak se lze bránit…
Nyní prostě stonat nemůžu! Jak se nenakazit, když všichni kašlou
Období respiračních onemocnění obvykle začíná na konci září a trvá až do jarních měsíců. Během této doby je náš organismus vystaven nadměrnému množství bakterií a virů, které jsou všude…
Pevná nebo pružná pracovní doba. O co vlastně jde?
Každému pracovníkovi vyhovuje jiná pracovní doba. Někdo dělá ve směnném provozu, někdo formou krátký/dlouhý týden a jiný má jasně stanovenou pracovní dobu. Dnes si rozebereme, jaký je…