Při pracovním pohovoru můžete klást otázky i vy. Jaké by měly být?

Na pracovních pohovorech se obvykle ptají personalisté nebo šéfové firmy. Někdy se ale stane, že uchazče o místo vybídnou, aby se na něco zeptal sám. Samozřejmě i to je součást posuzování vaší osoby. Personalisté si tak dotvoří obrázek o vás, na vašich dotazech tedy hodně záleží. Asi nejhorší je, když začnete krčit rameny a říkat, že ani nevíte, že vás vlastně nic nezajímá. To je prostě konec.
Na co se tedy ptát? Stačí trochu popřemýšlet a logiky uvažovat. Určitě se chcete o firmě něco dozvědět, pokud v ní hodláte trávit většinu dne. Také je dobré dozvědět se něco o práci, kterou byste tam měli dělat. Proto než půjdete na pohovor, připravte si pár otázek, ať pak nekoktáte a nevymýšlíte je na místě.
Zeptat se můžete na:
- podrobnosti o pracovním místě, kam byste měli nastoupit, co konkrétně budu dělat?
- jak bude vypadat ve zkratce můj pracovní den?
- jakou máte představu, co bych měl splňovat?
- jaký projekt nyní firma řeší?
- co přesně bych měl umět?
- kam firma směřuje, co chystáte nového?
- jsou ve firmě možnosti profesního růstu?
- jak funguje tým, ve kterém budu pracovat?
- je možné někdy pracovat z domova?
- jací zaměstnanci jsou ve vaší firmě na téhle pozici úspěšní? V čem se liší dobří zaměstnanci na téhle pozici od těch „špatných“?
- v jakém pracovním prostředí budu pracovat?
Můžete se člověka, co pohovor vede zeptat, co se mu na práci v této firmě nejvíc líbí. Jednak ho přimějete, aby se trochu otevřel i v osobní rovině a pak se dozvíte věci, které v inzerátu napsané nejsou. Pokud se mu do odpovědí nechce nebo používá klišé a leze to z něj jak z chlupaté deky, tak evidentně moc spokojen není a zůstává asi jen proto, že mu nic jiného nezbývá, což není dobré znamení.
A na co se neptat?
Určitě nezjišťujte benefity a přesnou pracovní dobu. Vyvolá to dojem, že plánujete pracovat jen jak je bezpodmíněčně nutné a hotovo.
Další články
Průměrná měsíční hrubá mzda stoupá. Může za to nedostatek pracovníků (Následující článek)Onemocnět ve zkušební době se nemusí vyplatit
Zase pozdě? Naučte se chodit včas, pomůže vám to i v kariéře (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce