Chodit pozdě nebo vůbec do práce se nevyplácí. Můžete přijít o peníze i dovolenou
Nepatříte právě mezi příkladné zaměstnance a tu a tam prostě zaspíte, přijdete pozdě nebo třeba vůbec? Nemusí se vám to vyplatit. Jednodenní absence vás může stát až tři dny dovolené a delší absence bez omluvy může znamenat i hodinovou výpověď. Můžete také dostat i menší výplatu. Uvádí to server penize.cz.
Zaměstnavatel sám rozhoduje, jaké sankce vám za neomluvenou absenci udělí. Může se poradit s odbory, pokud je v práci máte, ale nemusí na jejich stanovisko brát žádný ohled.
Co se vám tedy za to, že nejste v práci, může stát? Za den absence nemusíte dostat zaplaceno, mzda je koneckonců odměna za práci a pokud ta nebyla odvedena, není důvod ji vyplácet.
Sankcí v pravém slova smyslu ovšem je krácení dovolené, ke kterému zaměstnavatel může a nemusí přistoupit. Na jeho uvážení je, jestli vám za denní absenci škrtne z dovolené den, dva, nebo dokonce celé tři dny. Ano, je to tak, můžete přijít až o tři dny dovolené.
Pokud chodíte pozdě často, neomluvená zameškání kratších částí jednotlivých směn se můžou sčítat – to ovšem nelze přes hranici kalendářního roku, nejde tedy sečíst třeba zmeškanou polovinu směny z prosince 2017 a polovinu v lednu 2018. Zaměstnavatel má právo krátit zaměstnanci dovolenou jenom v případě, že zaměstnanec zameškal celou směnu nebo součet kratších neomluvených absencí v daném roce dosahuje alespoň délky jedné pracovní směny. Pokud zaměstnanec za kalendářní rok zameškal méně hodin, než činí jeho denní pracovní doba (směna) nesmí mu zaměstnavatel dovolenou zkrátit. Pokud ale svého zaměstnvatele opravdu hodně štvete, může v zásadě sčítat i absence v řádech minut – typicky pozdní příchody do zaměstnání nebo předčasné odchody.
Pokud to s neomluvenými absencemi přeháníte, můžete očekávat i ukončení pracovního poměru. Podle míry porušení pracovní kázně a s přihlédnutím k osobě zaměstnance, pracovní pozici, kterou zastává, době a situaci, v níž došlo k neomluvené absenci, k délce jejího trvání a s přihlédnutím k důsledkům pro zaměstnavatele (např. výši způsobené škody), může váš praconí poměr skončit normální výpovědí nebo i okamžitým zrušením pracovního poměru.
Podle rozhodnutí Nejvyšího soudu neomluvená absence v délce pěti dnů je dostačujícím důvodem k okamžité výpovědi.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…