Dostali jste omylem vyšší výplatu. Musíte ji vracet?

Čekáte na výplatu, konečně přijde den D a vy zíráte, jak k vám byl zaměstnavatel štědrý. Na účtě vám přistálo o dost víc, než byste čekali. Pokud chvilka přemýšlení, co že jste tak výjimečného pro firmu udělali, vyústí v závěr, že nic, tak se zřejmě někde stala chyba. Výplatu zkrátka někdo špatně spočítal. Ať už mzdová účetní nebo vám šéf napočítal jinak přesčasy. A co teď? Musíte peníze vrátit? Situací se zabývá server penize.cz.
Podle zákoníku práce může zaměstnavatel vrácení neprávem vyplaceného přeplatku po zaměstnanci požadovat do tří let od nesprávné výplaty. Ale – jenom tehdy, když zaměstnanec „věděl nebo musel z okolností předpokládat, že jde o peníze nesprávně určené nebo omylem vyplacené“. Za takových okolností jde o takzvané bezdůvodné obohacení a člověk, který se na úkor svého zaměstnavatele bezdůvodně obohatil tím, že od něj vzal peníze, na které neměl právo, je musí vrátit.
Ovšem to, jestli zaměstnanec „věděl nebo musel z okolností předpokládat, že jde o částky nesprávně určené nebo omylem vyplacené“ se posuzuje u každého případu zvlášť. Dokazování je na straně zaměstnavatele. Takhle pravidla vyložily a upřesnily soudy, které řešily případy, kdy zaměstnanec nesprávně vyplacené částky zaměstnavateli dobrovolně nevrátil.
Další články
Přivýdělek se hodí. Musí o něm vědět zaměstnavatel? (Následující článek)Sportovní karty nebo semináře. Zaměstnavatelé se snaží o své lidi pečovat
Zaměstnavatelé pozor. Přibývá lidí, kteří si kvůli nespokojenosti aktivně hledají novou práci (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce