I nepodnikatel může vystavit fakturu. Má to však svá pravidla

Máte své zaměstnání a někde si bokem přivyděláte. Třeba někomu něco vyfotíte nebo zorganizujete, namalujete, vyrobíte... A protože ten, kdo si vaše služby objednal, si chce dát ty vaše služby do nákladů, bude chtít, abyste mu vystavili fakturu. Jenže vy nepodnikáte. Víte, že to není problém? Fakturu můžete vystavit i tak, ale má to svá pravidla.
I nepodnikatel může fakturu za nějakou službu nebo zboží vystavit. Musí se však jednat o činnost, která je nahodilá a je vaším pouze příležitostným příjmem. Pak do částky 30 000 korun za rok nemusíte takový příjem uvádět do daňového přiznání a ani danit. Pokud však ta činnost začne být pravidelnou, i když částku 30 tisíc za rok nepřekročíte, už pak máte povinnost uvádět tyto příjmy do daňového přiznání.
Faktura je zpravidla vystavena dodavatelem na základě předchozí objednávky díla, produktů nebo služeb. Zavazuje objednatele k zaplacení za podmínek, které byly předem dohododnuté.
Proto musí faktura obsahovat: kdo a komu fakturu vystavuje, přesný popis produktu, částku, na kterou je vystavena a způsob úhrady. Z důvodu evidence by také měla mít každá faktura svoje pořadové číslo.
Protože faktura není daňovým dokladem, nemůže obsahovat údaje o DPH, datu uskutečnění zdanitelného plnění a neměla by se proto nazývat daňovým dokladem.
Další články
Největší rozdíl mezi platem muže a ženy je kolem třicátého roku zaměstnanců. Může za to péče o děti (Následující článek)Myslíte o dovolené na práci? Nejste sami
Našli jste svoji lásku v práci? Nejste sami (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce