I nepodnikatel může vystavit fakturu v rámci příležitostného příjmu. Co musí splňovat?
Pracujete na hlavní pracovní poměr, ale zároveň by se vám hodila nějaká koruna navíc? Víme, jak to udělat bez živnostenského oprávnění a zároveň při tom neporušit zákon. Příležitostný příjem může přinést finance navíc do rodinného rozpočtu. Víte ale, co to obnáší a jak vystavit za vaše služby fakturu jako nepodnikatel?
Obsah článku
Příležitostný příjem v roce 2024
Příležitostný příjem je takový příjem, který se neopakuje a nedochází k němu pravidelně. Zároveň jej nemusíte uvádět v daňovém přiznání, pokud jeho výše za kalendářní rok 2024 nepřesáhne 50 000 Kč. A právě za příležitostný příjem můžete vystavit fakturu, ačkoli jste nepodnikatel bez živnostenského oprávnění.
V případě, že by se vaše příležitostné příjmy vyšplhaly nad povolený roční limit, zdaníte je po skončení roku v rámci daňového přiznání.
Přilepšit svému rozpočtu také můžete formou brigády.
Co je a co už není příležitostný příjem
O tom, že hrubá mzda roste, ale s ní bohužel také inflace, jsme již psali. Není tak divu, že přivýdělek nebo finance navíc se vždy hodí. Pojďme si tedy vysvětlit, co lze považovat za příležitostný příjem a co již nikoli.
Pracujete jako seřizovač a váš kamarád vlastní výrobní firmu. Požádá vás o výkres ocelové konstrukce, kterou potřebuje do své dílny. Sdělí vám své požadavky, a protože jste vystudoval průmyslovku, nebude pro vás takový výkres žádný problém. Za tuto službu vám bude náležet odměna ve výši 20 000 Kč. Pro vás jde tedy o příležitostný příjem, za který můžete kamarádovi vystavit fakturu, aby si mohl tento náklad uplatnit v daňovém přiznání svého podnikání.
Podívejme se ale na případ, kdy už o příležitostný příjem nepůjde. Vaší hlavní pracovní náplní je řízení kamionu a sousedka vás požádá o doučování jejího syna, protože má problémy s matematikou. Učivo páté třídy zvládáte bez problémů, proč tedy nevypomoct. Za doučování si vyděláte 2 000 Kč měsíčně. Ročně by šlo o cca 24 000 Kč. Do částky příležitostného příjmu byste se sice vešli, ale protože doučování probíhá na pravidelné bázi, nelze jej již označit za příležitostné. Museli byste si proto založit živnostenské oprávnění.
Další příležitostné příjmy
Mezi další nahodilé příjmy lze zařadit:
- příležitostný pronájem movitých věcí – pronajmete 2x ročně svému kamarádovi auto na rodinnou dovolenou nebo svou chatu na týden
- zemědělská výroba, pokud ji neprovozujete jako OSVČ – sem může spadat třeba prodej štěňat, které vaše fenka třikrát za život porodí
- činnost včelařů – v případě, že máte max. 50 včelstev, počítá se příležitostný příjem 1000 Kč na jedno včelstvo
Do příležitostných příjmů nelze zařadit autorské honoráře, i přesto že by byly nahodilé. Musíte je proto zdanit vždy.
Rozdíl mezi daňovým dokladem a fakturou
Daňový doklad definuje zákon o dani z přidané hodnoty, neboli DPH. Tento doklad musí vystavovat každý podnikatel, který má povinnost platit DPH. Mimo jiné v něm tedy musí být zaznamenán údaj o DPH a datum uskutečnění zdanitelného plnění. Odběratel následně může z takového dokladu uplatnit nárok na odpočet DPH. Pokud tedy nejste plátce DPH nebo podnikatel, nemůžete daňový doklad vystavit.
V případě, že potřebujete pouze vystavit dokument, který dává pokyn k úhradě za zboží či službu, vystavíte fakturu. Tu může vystavit jednak nepodnikatel, ale také podnikatel, který je neplátcem DPH.
Náležitosti faktury
Faktura plní účel účetního dokladu a obvykle dává odběrateli pokyn k úhradě za službu či zboží. Aby byla platná, musí obsahovat následující informace:
- identifikaci dodavatele – jméno a příjmení či název firmy, adresu a IČO (jako nepodnikatel IČO samozřejmě nemáte, takže nemusíte uvádět)
- identifikaci odběratele – jméno a příjmení či název firmy, adresu a IČO
- číselné označení faktury
- popis zboží či služeb, za které je faktura vystavována
- fakturovanou částku
- datum vystavení faktury
U plátců DPH musí faktura ještě obsahovat další náležitosti, které ovšem jako nepodnikatel řešit nemusíte.
Načerpejte další informace
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…
Víte, jak správně zaujmout a odpovědět na pracovní inzerát?
Životopis máte sepsaný, motivační dopis taktéž, zbývá vám tedy poslední krok. Najít si vhodnou nabídku práce třeba na pracovním portále a zareagovat na ni. Víte ale, na co si dát pozor a…