Jak poznat seriozní pracovní nabídku od inzerátů podvodníků?

Sháníte práci nebo si chcete ke stálému zaměstnání jen něco přivydělat. Otevřete noviny a tam se to jen hemží inzeráty, jak si z pohodlí domova vyděláte desetitisíce. Když však začnete na inzeráty odpovídat a chodit na dohodnuté schůzky a pohovory, může se stát, že budete pěkně otrávení. Najít slušnou pracovní nabídku je ještě horší, než hledat jehlu v kupce sena. O co se nejčastěji jedná a s čím se můžete setkat?
Určitě zpozorněte a možná se raději hned obraťte na podpatku, pokud po vás bude potenciální zaměstnavatel chtít „vstupní“ poplatky, klade vám diskriminační otázky nebo z vás tahá citlivé informace o předchozí firmě. Na neseriózní firmu nebo pracovní inzerát můžete klidně upozornit nejbližší inspektorát práce.
Starý známý Herbalife. Ano, stále to existuje. Pokud v inzerátu hledají kvalitní pracovníky do klíčových pozic, včetně marketingu a slibují nadprůměrné výdělky, s největší pravděpodobností se na schůzce dozvíte, že budete prodávat Herbalife. Produkt, na kterém se možná po sametové revoluci ještě dalo něco vydělat, dnes nikdo nechce. A co čeká vás? Několikatisícová investice, která se vám nejspíš nevrátí. Raději se na to vykašlete.
Novinkou jsou dnes emaily, kde se někdo neznámý chlubí, jak si kompletováním obálek vydělal nějaký obnos a na konci mailu nezapomene uvést stránky firmy, u které udělal tak výbornou zkušenost a pobídne vás, ať to také zkusíte. Jenže když se na stránky prokliknete a chcete si zobrazit pracovní nabídky, zjistíte, že nejprve musíte přes sms poslat poplatek 99 korun. Hned je zavřete, tohle nemá se seriozní prací nic společného.
Administrativní práce z domu za tisíce? Nezní to příliš věrohodně. Za spoustou inzerátů, které slibují například rozesílání letáků, nadepisování obálek či obálkování dopisů, se totiž skrývají podvodníci, kteří z vás chtějí vytáhnout peníze. Pak vám dorazí dopis, v němž se dozvíte dobrou radu – podejte si podobný inzerát a když vám někdo odpoví a pošle poplatek – tak jako jste to udělala vy – vyděláte si.
Inzerát hlásá určitou pracovní pozici. Vy pošlete životopis, přijdete na pohovor a tam vám řeknou, že vaše práce bude spočívat trošku v něčem jiném, než říkal inzerát. Nedostanete pevný plat, ale odměna se vám bude počítat až z provizí. Nebo budete muset jako na začátek pracovat jako poluliční prodejce. Rychle pryč.
Další podezřelé chování je, když z vás na pohovoru tahají informace o firmě nebo nadřízených, kde jste pracoval. Popřípadě chtějí dokonce získat konkrétní kontakty. Cílem tohoto pohovoru je zřejmě něco jiného, než získat nového kolegu. Vysají z vás informace a už se nikdy neozvou.
Zkrátka pokud hledáte poctivou práci, pak vůbec nečtěte podezřelé inzeráty s nereálnými výdělky, takové, které neobsahují žádné informace o nabízené práci a seriózní kontakty a nikdy neposílejte vstupní poplatky, protože peníze již neuvidíte. Možná se spíše než na inzeráty obraťte na některou z pracovních agentur a hledejte práci přes ni.
Další články
Umíte dobře své řemeslo? Nebudete mít nouzi o práci ani o peníze (Následující článek)Našli jste svoji lásku v práci? Nejste sami
Češi utratí za oběd více než 120 korun. Jak jste na tom vy? (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce