Máte ještě nyní loňskou dovolenou? Můžete si ji vybrat, kdy chcete

Máte ještě v tomto období loňskou dovolenou? Tak pozor, od července se můžete sami rozhodnout, kdy si ji vyberete. Pro některé zaměstnance to může být výhoda, obzvlášť pokud mají direktivního šéfa, který jim termíny dovolené určuje. Pokud vám totiž do konce letošního června neurčil, kdy si můžete loňskou dovolenou vybrat, můžete si termín zvolit vy.
O tom, kdy pojedete na dovolenou, rozhoduje zaměstnavatel, pokud je to ideální případ, je to na váš návrh. Tohle pravidlo má jednu výjimku a ta přichází ke slovu právě teď.
Stačí, když vám nadřízený do konce letošního června neurčil, kdy si zbytek loňské dovolené máte vzít. Pokud už o tom rozhodl, bez ohledu na termín, máte zřejmě smůlu.
Pokud termín nestanovil, jste na tahu vy. Stačí dodržet jedno pravidlo: oznámit to aspoň 14 dnů předem, a to písemně. Když se nedohodnete jinak, můžete tedy nastoupit na takovou dovolenou nejdřív od poloviny července – jestliže jste to nahlásili hned na začátku měsíce. Zkrátka dva týdny od nahlášení. Zaměstnavatel už nemá šanci vám váš záměr zkazit a určit jiný termín, ani nemusí vaši volbu odsouhlasit nebo potvrdit. Dejte si ale pozor, abyste mu oznámení opravdu prokazatelně doručili aspoň 14 dnů předem a splnili tak základní podmínku.
Ať už o tom rozhodne šéf nebo vy, měli byste loňskou dovolenou vyčerpat do konce letošního roku. Nezáleží na tom, zda jde o zbytek ze základních čtyř týdnů (na které má nárok v zásadě každý podle zákona), nebo třeba jenom pátý týden, který jako benefit dobrovolně poskytuje firma.
Opakovaný převod nevyčerpané dovolené připouští zákoník jenom ve třech situacích: zaměstnanec byl uznán dočasně práce neschopným nebo čerpal mateřskou či rodičovskou dovolenou.
Proplatit zbytek dovolené lze jenom na konci pracovního poměru, jinak každý zaměstnavatel usiluje o to, aby si pracovník dovolenou skutečně vybral.
Ani písemně odsouhlasená dovolená však ještě nezaručuje, že ji opravdu v původně plánované délce využijete. Zaměstnavatel ji může na poslední chvíli zrušit, nebo vás dokonce z dovolené odvolat. To je v podstatě jediný trumf zaměstnavatele ve výše uvedeném případě loňské dovolené. Musí však odvolání vysvětlit provozními důvody, přesněji naléhavými, které nebylo možné předpokládat.
Pak se ale firma musí postavit i k náhradě nákladů, které vznikly bez vašeho zavinění. Jedná se například o storno zájezdu, dopravu na pracoviště a další náklady.
Další články
Kolik dát kolegovi na dárek? Jsou tři stovky už moc? (Následující článek)Pracujete jako horník, brusič, sklář nebo zdravotní sestra? Možná půjdete do důchodu dřív a nebudete na tom tratit
Dodržují se u vás ve firmě neformální pátky? A víte, co si obléci? (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce