Máte v životopisu mezery? Poradíme, jak je vysvětlit

Dáváte dohromady svůj profesní životopis a zjišťujete, že v něm máte časové mezery. Není to nic neobvyklého, spousta lidí se ocitne v situaci, kdy nechodí do práce. Ať už za to mohou třeba rodičovské povinnosti, cesta do zahraničí nebo za vzděláním. Důležité je, umět tuto mezeru správně vysvětlit na pracovním pohovoru.
Dobré je, při vysvětlování pracovní pauzy, nezacházet do zbytečných podrobností. Určitě si však nevymýšlejte pohádky. Jen buďte upřímní a struční. Za kariérní pauzu se neomlouvejte, spíše se zaměřte na aspekty, které vám u nového zaměstnavatele mohou pomoci. Například, že jste pauzu využili ke vzdělávání, zdokonalování se.
Důvodů pro přestávky v kariéře může být hodně. Jedním z těch nejčastějších je péče o malé děti. Tam v podstatě není až tak co vysvětlovat, spíše se zaměřte na to, proč se nyní chystáte do práce, co je největší motivací a proč je právě pro vás ta pozice vhodná.
Dalším z důvodů může být i dlouhodobá nemoc. Nikomu není nic po detailech vašeho onemocnění, pokud to samozřejmě neomezuje vaši práceschopnost. V tomto případě můžete přiblížit, jak jste trávili svůj volný čas, jestli jste se třeba něco nenaučili a jestli sledujete vývoj a trendy ve vašem oboru. Dokažte, že vaše zdravotní komplikace už jsou vyřešeny a vy jste schopen vrátit se do práce.
Někdy musíte v práci skončit, protože vaši péči vyžadují ti nejbližší. Opět nikoho nemusí zajímat, kdo byl v nesnázích a o koho jste se museli starat. Stačí zdůraznit, že je tento problém už vyřešen, že se o blízkého člověka stará někdo jiný a vy se můžete zařadit zpět do pracovního procesu.
Byl jste propuštěn pro nadbytečnost a hned se vám nepodařilo sehnat novou práci. Tady je namístě vysvětlit, proč se ve vaší společnosti propouštělo. Pak uveďte několik příkladů vašich úspěchů nebo silného pracovního nasazení. Můžete uvést i to, jak jste se snažil zdokonalovat v nuceně volném čase.
Dnes spousta mladých lidí touží po cestování. Přerušení pracovního procesu z těchto důvodů není nic neobvyklého. V tomto případě vysvětlete důvody, proč jste se vydal do světa, ať už je to zdokonalení v cizím jazyku, poznávání cizích kultur a získávání životního nadhledu. Pak je dobré říci, proč jste se rozhodli vrátit do pracovního procesu.
Pauza na studium. Vysvětlete, proč jste se rozhodli vrátit ke vzdělávání - uveďte konkrétní dovednosti, které jste si chtěli osvojit nebo kvalifikaci, kterou jste chtěli získat. Pak vypíchněte, k čemu by vám nově nabyté vědomosti mohly sloužit v budoucí práci.
Určitě se za kariérní mezery ve vašem životopise se nemusíte stydět. Neskrývejte je, jen je smysluplně a stručně vysvětlete.
Načerpejte další informace
Jak se projevuje šikana na pracovišti a jak jí řešit
Máte podezření, že vás nebo vašeho kolegu někdo v práci šikanuje? Víte, co vše patří mezi projevy šikany a že za ně mohou být považovány i pro vás nevinné vtípky na kolegu? A existuje…
Novela zákoníku práce 2025 přináší mnoho vítaných změn!
Poslanecká sněmovna v minulém týdnu schválila novelu zákoníku práce, jejíž cílem je dosáhnout větší flexibility v pracovněprávních vztazích. Novelu musí ještě schválit senátoři a…
Kdy dostanete od zaměstnavatele odstupné?
Výpověď od zaměstnavatele není nikdy příjemnou záležitostí. Zaměstnance čeká nejen hledání nové práce, ale také náhlý výpadek financí. Ten ale může alespoň částečně vyřešit odstupné. Kdy na…
Máte ještě nyní loňskou dovolenou? Můžete si ji vybrat, kdy chcete!
Dovolená, na níž má každý zaměstnanec nárok by měla být vybrána do konce kalendářního roku. Je tedy v zájmu zaměstnavatele, aby určil její rozpis na celý rok. Někdy ale dojde k …