Mladí mění práci často. Někdy jen tak z touhy po změně
Mladí Češi často mění práci. A někdy ani nemají pádný důvod, prostě jen chtějí změnu. Absolventů, kteří vydrží v práci méně než rok, v Česku přibývá. Pětina z nich je dokonce ochotná odejít i na místo, které je srovnatelné s tím současným – tedy jen pro změnu samotnou. Uvádí to server penize.cz.
Firmy o absolventy stojí, přichází s nimi elán a neotřelý způsob práce. Nicméně někdy bývá investice do nich riziková. Domácí i zahraniční statistiky totiž ukazují, že do několika let půjdou tito zaměstnanci dál.
Podle průzkumu na sociální síti LinkedIn chce zhruba 30 procent lidí, kteří se narodili v 80. a 90. letech – změnit práci. Pro srovnání, mezi lidmi, kteří se narodili mezi rokem 1965 a koncem 70. let, se v nejbližším roce ke změně práce chystá jen 21 procent dotázaných.
Podle společnosti LMC, která provozuje portály Jobs.cz a Práce.cz, je časté střídání zaměstnání typické i mladé Čechy. Průzkum ukázal, že pětina zaměstnanců mezi 25 až 34 lety by změnila místo i v případě, že by jinde dostala srovnatelnou nabídku. Ve skupině absolventů mezi 18 a 24 lety by šel jinam – byť za stejnou nebo velmi podobnou prací – dokonce každý čtvrtý.
Důvodem je naděje v lepší pozici v novém zaměstnání a nebo zkrátka touha po změně. Zároveň průzkum ukazuje, že pokud se trhu práce daří podobně jako nyní v Česku, jsou uchazeči vybíravější a snaží se najít místo, která bude skutečně odpovídat jejich představám.
Že je mezi českými absolventy stále více fluktuantů, potvrzují i loňská čísla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
Ve skupině zaměstnanců mezi 30 až 34 lety přibylo obzvlášť těch, kteří novou práci opustili hned v prvním roce. Ve srovnání s předkrizovým rokem 2007 jich je o pětinu více, aktuálně 13,6 procenta. Pro orientaci, mezi všemi zaměstnanci mezi 25 až 54 lety jich najdeme 10,3 procenta a ve věkové kategorii mezi 50 až 54 lety tento podíl činí jen 5,6 procenta.
Ve srovnání se zbytkem střední Evropy se podíl zaměstnanců mezi 30 až 34 lety, kteří v jedné práci nevydrželi ani rok, v Česku mimochodem zvýšil nejvíce. České republice „konkurují“ pouze Slovensko a Maďarsko. Podíl mladých fluktuantů zde v posledních osmi letech vzrostl o 20,1, respektive o 19,5 procenta. V Německu, Rakousku a Polsku se naopak snížil, v poslední zmíněné zemi dokonce o pětinu. Pro úplnost je ale třeba dodat, že v Německu i Rakousku je podíl zaměstnanců, kteří stráví v jedné práci v průměru méně než rok, celkově vyšší než v Česku a pohybuje se okolo 15 procent.
Střídání prací bude běžné
Na to, že budou mladí lidé častěji střídat zaměstnání, by si firmy podle odborníků měly především v kreativních oborech zvyknout. Zatímco naši otcové měli za život třeba tři zaměstnání, my už jich máme šest a naše děti jich budou mít třeba šest současně. Tento trend je vidět v zájmu o částečné úvazky. Podle průzkumu LinkedI jsou pro dnešní třicátníky při volbě zaměstnání nejdůležitější pracovní podmínky a benefity, včetně volné pracovní doby.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…