Moderní technologie ke shánění práce Češi ještě tolik nevyužívají
Když hledáte práci, poptáte se známých, pročtete inzeráty... Mladí už začínají využívat k hledání i moderní technologie. Ale v porovnání s cizinci ještě stále Češi pokulhávají. Ukazují to čerstvá data náborové společnosti ManpowerGroup. Z výzkumu mezi 18 000 respondenty z 23 zemí ve věku 18 až 65 let vyplynulo, že Češi jsou ve využívání nových způsobů při hledání práce v porovnání s cizinci konzervativní. Zatímco ve světě hledá práci na sociálních sítích třetina uživatelů, v Česku je to jen čtvrtina. Přes mobilní aplikaci si za hranicemi nachází zaměstnání téměř pětina lidí, ale u nás to je necelá desetina.
Také v ostatních způsobech moderní komunikace jsou Češi trochu pozadu, například do chatu na webových stránkách firmy se ve světě zapojuje 11 procent uchazečů, zatímco v Česku to je sedm procent. Rozdíl je vidět i při hledání práce pomocí virtuální asistentky. Zatímco ve světě ji oslovuje pět procent lidí, v Česku jsou to jen tři ze sta.
Češi si stále ještě velmi potrpí na osobní pohovory. Ze všech uchazečů mu dává přednost třetina Čechů, mezi tzv. časnými uživateli technologií (early users) je to jen čtvrtina lidí.
Časní uživatelé jsou přitom podle společnosti ManpowerGroup hlavně mladí lidé, kteří při hledání práce za posledních šest měsíců využili alespoň tři druhy technologií (např. aplikace v chytrých telefonech, inzeráty v sociálních médiích, virtuální veletrh práce, komunikaci prostřednictvím SMS, videopohovor, chat na webových stránkách zaměstnavatele, herní či dovednostní test nebo hlasové vyhledávání s pomocí virtuální asistentky).
Náklonnost mladých lidí k technologiím je patrná i z dat o hledání práce přes inzerát uveřejněný na sociálních sítích.
Zatímco z běžné populace zareaguje na nabídku zaměstnání zveřejněnou na síti čtvrtina Čechů, mezi časnými uživateli to jsou dvě třetiny uchazečů, tedy téměř třikrát tolik lidí.
V porovnání s obyvateli ostatních států však Češi obecně ve využívání technologií pokulhávají. Zatímco ve světě se do kategorie časní uživatelé technologií vejde 11 procent uchazečů, v Česku je to jen pět procent. Česká republika se tak spolu s Kanadou a Japonskem (tři procenta) dělí o poslední příčky v žebříčku.
Nejotevřenější novým technologiím jsou naopak lidé v Malajsii, kde se do kategorie časných uživatelů vejde 22 procent obyvatel. Druzí nejkreativnější jsou Brazilci a třetí Kolumbijci.
Zdroj: aktualne.cz
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…