Můžete si dohodnout délku zkušební doby?
Pokud už jste nějakým zaměstnáním prošli, termín zkušební doba vám určitě není cizí. Jde o takové vzájemné oťukávání zaměstnance a zaměstanvatele. Oba v této době zjišťují, jestli jim vzájemný vztah vyhovuje. Šéf si ověřuje, jestli nově přijatý člověk bude splňovat jeho očekávání a zaměstnanec zjišťuje, jak to ve firmě chodí, jaká je opravdu náplň jeho práce a jestli mu vyhovují podmínky. Jak je zkušební doba dlouhá a jde její délku měnit?
Během zkušební doby jde pracovní poměr kdykoliv zrušit a to z obou stran. Vůbec nemusíte uvádět důvody. Musí se to jen provést písemně a doručit druhé straně. A je to vyřízeno.
Zkušební doba se sjednává ještě před tím, než zaměstnanec nastoupí do nové práce. Nejpozději ten den, kdy nastupuje. Dodatečně to nejde. Obvykle se zkušební doba sjednává v pracovní smlouvě. Případně lze uzavřít samostatnou písemnou dohodu o zkušební době. Délka zkušební doby je na dohodě, nesmí být ale delší než tři měsíce. Výjimkou je fakt, pokud nastupujete na místo vedoucího pracovníka. Tam je zkušební doba dlouhá šest měsíců.
Zkušební doba zároveň nesmí být delší než polovina smluvené délky pracovního poměru – to se týká smluv na dobu určitou. Pokud máte smlouvu na čtyři měsíce, zkušebka může trvat nanejvýš dva. Když vás jmenují šéfem na dobu určitou - třeba na osm měsíců, zkušební dobu nemůžete mít půl roku ale jen 4 měsíce.
Dohodnutá zkušební doba se nesmí prodlužovat. Může se prodloužit pouze o celé dny, kdy marodíte, staráte se o blízkého nemocného nebo o dny neplaceného volna či dovolenou.
Zkušební dobu nelze prodlužovat, ale může se zkrátit. Pokud obě strany dojdou k přesvědčení, že jsou s pracovním pomměrem spokojeny, mohou zkušební dobu dodatečně, na základě vzájemné dohody, zkrátit.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…