Nejčastější nemoc z povolání v Česku? Syndrom karpálního tunelu
Brní vás ruce, máte v nich mravence, natékají vám prsty? Pak možní trpíte syndromem karpálního kanálu. Znamená to, že v zápěstním kanálu máte utlačený nerv. Jde o jednu z nejčastějších nemocí z povolání v Česku. Přesná čísla, kolik lidí v Česku trpí syndromem karpálního tunelu, neexistují. Odhaduje se, že na sto tisíc lidí připadá více než pět set žen, u mužů se maximální čísla blíží ke třem stům. Na vině je stereotypní práce u počítačů, ale i třeba uklízení, pásová výroba nebo hraní na klavír.
„V roce 2018 syndrom kaprálního tunelu uplatňovalo jako nemoc z povolání podle údajů z Národního registru nemocí 460 lidí. U žen bylo uznáno 225 případů, u mužů 235. Ve 319 případech bylo onemocnění způsobeno prací v riziku lokální svalové zátěže a 141 případů prací s vibrujícími nástroji,“ uvedl pro deník Právo Pavel Urban ze Státního zdravotního ústavu.
Pokud jde o prevenci tohoto onemocnění, platí i tady obecná pravidla zdravého životního stylu: při problémech se zápěstími je třeba vyhnout se jednostranné zátěži dané ruky, ať už při sportu, nebo při práci. Je vhodné používat co nejvíce opačnou ruku – praváci levou a leváci pravou. Při práci s počítačem se doporučuje například ergonomická podložka na myš, existují i cviky ke správnému uvolnění zápěstí. V současné době se prodávají i speciálně tvarované myši či klávesnic k počítači.
V ohrožení je nejenom ruka, která pracuje s myší, ale trpí i ta druhá. Nejde o to, že píšete na klávesnici, ale držíte ruce ve strnulém stavu. Šlachy jsou dynamický nástroj, měly by pracovat, ne stát na jednom místě a držet stabilitu zápěstí a ruky. Nejlepší je na chvilku se zvednout a jít dělat něco jiného, ruku protáhnout a procvičit.
Pokud už nezabírají dlahy nebo léky tlumící bolest, je nutná operace.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…