Nejde vám práce od ruky? Zkuste tu správnou muziku

Potřebujete v práci trochu popostrčit? Zkuste si vybrat tu správnou hudbu a pusťte si ji do sluchátek. Ta pravá hudba totiž zvyšuje pracovní výkon a také díky ní ubíhá pracovní den rychleji. Podle několik let starých výzkumů jde lépe od ruky hlavně práce, která se opakuje a je monotónní.
Tuto skutečnost zkoumali vědci z Illinoiské univerzity v roce 1995. Uvedli, že poslech hudby ze sluchátek zvyšuje pracovní výkon. Nejvíce se to přitom týkalo stereotypních aktivit, například zadávání dat. Produktivita se v tomto případě zvyšovala až o čtrnáct procent a lidé měli také lepší náladu.
Podle vědců hudba velmi ovlivňuje emoce, působí uklidňujícím způsobem při úzkostných stavech. A jakou hudbu poslouchat? Tak například právě pro uklidnění by měli pracovníci poslouchat rytmicky jednoduchou muziku ze 70. až 90. let.
Pokud se ale potřebujete našlápnout, měli byste zvolit hudbu o tempu 120 až 140 úderů za minutu.
Nejen rytmus a hudba ale i slova v textu jsou důležitá. Před velkou prezentací nebo pracovním pohovorem by si tak lidé měli dopřát pozitivní texty. Posílí jim ego a sebevědomí.
Průšvih ale je, že jakmile se jednou s poslechem hudby při práci začne, nemělo by se skončit. Jako příklad může sloužit případ počítačových programátorů, kteří v rámci výzkumu mohli po dobu několika týdnů poslouchat hudbu podle svého vlastního výběru. Jakmile s tím přestali, nálada i produktivita se okamžitě hluboce propadly.
Nejen hudba ale i zvuky mají na práci vliv. Třeba při poslechu šumů na pozadí - třeba zvuky z kavárny nebo šum otevřené kanceláře pozitivně působí na kreativitu zaměstnanců. Přiměřená míra rozptylování narušuje vaše myšlenkové pochody a mysl se tak odpoutá od problému a člověk má tendence myslet kreativněji.
Pozor, předchozí řádky se netýkají profesí, kde se vyžaduje hluboká koncentrace.
Načerpejte další informace
Informace o mzdách již nebude tabu
Jistě jste si někdy položili otázku, jaký plat či mzdu má asi váš o něco pomalejší kolega sedící vedle vás. Nad tím si ale pravděpodobně od příštího roku nebudete muset lámat hlavu, protože…
Jak se zachovat při úmrtí zaměstnance
Úmrtí zaměstnance je smutná a nepříjemná situace, která vyžaduje nejen lidský přístup, ale i jisté právní kroky. Jaké povinnosti má zaměstnavatel, co vše musí zařídit a jak se chovat k …
Je žádost zaměstnavatele o výpis z rejstříku trestů oprávněná?
Požadavek na čistý trestní rejstřík, neboli být trestně bezúhonný, je součástí řady inzerátů nabízejících práci. Potenciální zaměstnanec obvykle nemá s tímto požadavkem problém a…
Jak snést kritiku v zaměstnání
Šéf si vás zavolá na kobereček, okamžitě se vám sevře žaludek a jdete do kanceláře jako na popravu? Nebo si naopak z jeho kritiky absolutně nic neděláte a dál fungujete v zajetých…