Pojistka na blbost i v zaměstnání? Mezi zaměstnanci je stále žádanější
V posledních letech přibývá stále více zaměstnanců, kteří si pojištění odpovědnosti za škodu pořizují také v práci. Škoda způsobená z nedbalosti během pracovní doby se jim totiž může pěkně prodražit. V těžké ekonomické době přibývá zaměstnavatelů požadujících náhradu škody.
Poškodili jste majetek firmy? Bourali jste služebním autem? Nebo jste se přepočítali při manipulacích s penězi? Ve všech případech jste škodu neudělali pouze zaměstnavateli. Doplatit se nemusíte ani vy. Firmy totiž stále méně tolerují škody svých zaměstnanců a požadují finanční náhradu způsobené újmy.
Jedno z účinných opatření proti škodám představuje pojištění odpovědnosti za škodu. Pojistka se vyplatí zejména v případech, kdy musíte v pracovní době po většinu času například řídit firemní auto nebo pracovat s financemi zaměstnavatele. Konkrétně je vhodnou volbou pro účetní, řidiče, skladníky nebo řemeslníky.
Jaká je odpovědnost za škodu způsobenou zaměstnavateli?
Odpovědnost za škodu způsobenou zaměstnavateli není vůbec malá. Zákoník práce hovoří jasně – výše požadované náhrady škody způsobené z nedbalosti nesmí přesáhnout u jednotlivého zaměstnance částku rovnající se čtyřapůlnásobku jeho průměrného měsíčního výdělku před porušením povinnosti, kterým způsobil škodu.
Toto omezení neplatí, byla-li škoda způsobená úmyslně, v opilosti nebo pod vlivem jiných návykových látek. V takovém případě musí zaměstnanec uhradit celou škodu. Efektivní ochranou je pojištění odpovědnosti za škodu, které lze sjednat k:
- pracovní smlouvě,
- dohodě o pracovní činnosti,
- dohodě o provedení práce.
TIP: Více informací naleznete v zákoníku práce zde.
Kolik stojí pojištění odpovědnosti za škodu?
Výše pojistného se odvíjí od rizikovosti povolání a spoluúčasti. "Významně ji ovlivňuje i to, zda zaměstnanec používá služební auto. V takovém případě nedosahuje řádu stokorun ročně, ale přesahuje tisíc korun. Počet škod za rok přitom není omezen, stejně jako věk a profese pojištěného,“ sdělil analytik DataLife Radomír Svoboda.
Pojistka pojištěnou osobu kromě případů finančních ztrát chrání i při způsobené škodě na zdraví. Výjimky, u kterých pojistka nebývá uplatňována, tvoří úmyslně zapříčiněné škody, ztráty svěřených předmětů, manko nebo chyby při montážích, opravách a stavebních pracích. Cena pojištění se v závislosti na rizikovosti a podmínkách (věk, typ povolání, výše plnění, spoluúčast apod) pohybuje v hodně velkém rozmezí, přibližně od 500 Kč klidně až po 10 000 Kč ročně.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…