Před lety moderní, dnes se od nich ustupuje. Open space lidem nevyhovuje
Co si představíte pod pojmem open space? Velký prostor kanceláře bez dělících příček, kde každý vidí na každého a o kterém si firmy myslí, že podporuje spolupráci a komunikaci mezi kolegy? Tak jste tipovali správně! Zatímco dříve byl tento typ kanceláří hojně oblíbený, v současnosti se od nich spíše ustupuje.
První open space se objevily už v roce 1906
V České republice nazýváme otevřený prostor v kancelářích anglickým výrazem open space. Ovšem v anglicky mluvících zemích je to „open-plan office“. Zajímavé je, že tento koncept vznikl již na počátku 20. století.
Už v roce 1906 byla otevřena první moderní kancelář tohoto typu. Jednalo se o administrativní budovu Larkin, kterou navrhl Frank Lloyd Wright, píše The Guardian. Celkové uspořádání prostoru s otevřenými galeriemi, které poskytovaly výhled na osvětlený dvůr, mělo na zaměstnance působit domácím dojmem.
Pracovalo se zde společně bez soukromí uzavřené kanceláře nebo přepážek, které by prostor nějakým způsobem dělily. Ve své době se jednalo o revoluční koncepci, která postupem času získala na oblibě. Tím, jak rostl počet pracovních míst v kancelářích, tak rostla i dominance open space.
Britský novinář Jeremy Paxman se o něm vyjádřil v tom smyslu, že otevřená kancelář říká pracovníkům, co si o nich myslí jejich šéfové: „Jste zaměnitelní a jste tu proto, abyste plnili mechanické úkoly.“ I tak lze vyjádřit to, co open space vlastně představuje.
Ovšem firmy, které ho pro své zaměstnance připravily, většinou hovořily v superlativech o tom, že open-plan office podporuje sounáležitost a kolegialitu mezi zaměstnanci, vzájemnou komunikaci a kulturu firmy.
TIP: Leze vám šéf v práci na nervy? Možná bude lepší dát výpověď. V tomto článku jsme pro vás sepsali hned 11 důvodů, proč to udělat.
Jaké výhody open space nabízí?
Open space nabízí určité výhody, jako je například snadnější sdílení kancelářské techniky – například tiskáren, což vede ke snížení nákladů a zvyšuje to efektivitu práce. Prostor zpravidla nabízí dostatek přirozeného světla, protože bývá vybaven velkými okny.
To může přispívat k lepší náladě zaměstnanců. A pochopitelně s open space souvisí i to, že je zaměstnavatelé ušetří na vybavení kancelářským nábytkem. Z pohledu manažera se jeví jako výhodné mít jednotlivé podřízené na jednom místě, a to kvůli sdělování informací nebo týmové práci.
Navíc má o nich lepší přehled a může je pozorovat při práci. Z otevřené kanceláře mohou těžit některá pracovní odvětví, jako je grafický design, žurnalistika, kontaktní telefonní centra, marketingové agentury a práce v administrativě.
Open space má ale i své nevýhody
V open space kanceláři každý na každého vidí, chybí tu klidné a soukromé místo pro soustředěnou práci. Hluk a ruch od ostatních kolegů může narušovat produktivitu práce, vede k rozptylování vizuálními a akustickými podněty, což může některé pracovníky stresovat.
V otevřeném prostoru nelze regulovat teplotu či osvětlení podle individuálních požadavků jednotlivých pracovníků. Nedostatek soukromí může vést k potenciálním konfliktům mezi kolegy. V open space kancelářích se rychleji šíří různé infekce, a to kvůli sdílenému vzduchu a prostoru. To může způsobovat častější pracovní neschopnost zaměstnanců.
Introverti vs extroverti
Je zřejmé, že open space bude lépe vyhovovat pracovníkům s extrovertní povahou. Mají totiž okolo sebe rádi hodně lidí, obzvlášť když si navíc i kolegiálně sednou. Na druhé straně stojí introverti, kteří v tomto prostředí budou spíše trpět. Pro svou práci potřebují klid na soustředění, což v open space bohužel možné není.
Společnosti se spíše straní a velké množství lidí okolo nich jim ubírá na energii. Pro ně je vhodnější administrativní práce doma na počítači – o home office pro vás máme připravený zajímavý článek zde. Open space prostě není pro každého, a pokud to o sobě člověk ví, je lepší hledat pracovní místo takové, které bude lépe vyhovovat jeho potřebám.
Co je to syndrom open space?
Moderní studie se zajímaly i o vliv open space na zdraví člověka. O rychlejším šíření infekcí v tomto typu kanceláří jsme již hovořili. Teplotní diskomfort, pocit neustálého dohledu, nízká úroveň koncentrace vede k tomu, že člověk může začít open space nenávidět.
Existuje tzv. syndrom open space, který se projevuje bolestmi hlavy, nespavostí, zvýšeným krevním tlakem, žaludečními obtížemi, únavou, psychickou nepohodou. Lékaři ho dokonce zařadili mezi civilizační choroby, jak píše iDnes.
Závěrem lze říci, že ačkoliv byly open space kanceláře v minulosti velmi populární a firmy je propagovaly jako ideální prostředí pro týmovou spolupráci a komunikaci, v současné době se od nich postupně upouští. S vysokou pravděpodobností tedy na ně na pracovišti nenarazíte, ale najdou se stále firmy, které se open space nechtějí vzdát.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…