Přešlapy v práci se mohou někdy těžce nevyplatit. Jaká je vlastně naše odpovědnost?
Stalo se vám už někdy, že jste v práci něco zničili nebo poškodili? Na co sáhnete, to se nedaří? Jako zaměstnanec odpovídáte za škodu pouze omezeně, existují však výjimky. Kdy dokáže menší přešlap pořádně provětrat vaši peněženku?
Jak je to s náhradou majetkové a nemajetkové újmy?
Majetkové a nemajetkové újmě se věnuje zákoník práce č. 262/2006 Sb. ve své jedenácté části. Je důležité zdůraznit, že zaměstnavatel je povinen svým zaměstnancům vytvořit takové pracovní podmínky, aby mohli řádně plnit své úkoly, aniž by bylo ohroženo jejich zdraví či majetek.
Povinností zaměstnance je na hrozící škodu upozornit svého nadřízeného a v případě potřeby zakročit, aby ke škodě nedošlo. Zaměstnanec by svému nadřízenému měl sdělit, když nejsou na jeho pracovišti vytvořené vhodné pracovní podmínky. Týká se to práce asistentky, provozního technika lisu či jakéhokoliv jiného povolání.
Jestliže zaměstnanec vlivem porušení pracovních povinností způsobí škodu zaměstnavateli, je povinen ji finančně nahradit. Zaměstnavatel může po zaměstnanci vymáhat maximálně 4,5násobek jeho průměrné měsíční mzdy bez ohledu na to, jak byla škoda vysoká.
Pokud se na vzniku škody podílelo více zaměstnanců, každý z nich bude hradit poměrnou část škody podle míry svého zavinění. Jestliže byla škoda způsobena úmyslně, může zaměstnavatel po pracovníkovi požadovat také náhradu ušlého zisku.
Je-li ale škoda způsobena pracovníkem pod vlivem alkoholu, omamných látek či úmyslně, tak v tomto případě omezení náhrady škody čtyřapůlnásobkem mzdy neplatí a škodu musí pracovník uhradit v plné výši. Zaměstnavatel to však musí prokázat, a to například předvoláním svědků – kolegů.
TIP: Proto se vyplatí dávat si pozor i na zbytkový alkohol. Z večírku rovnou do práce asi není právě nejlepší volba. Ostatně přečíst si o tom můžete zde.
Jak je to se ztrátou svěřených věcí?
Každý pracovník by si měl na svěřené pracovní nástroje dávat pozor. Pokud totiž dojde k jejich ztrátě, je povinen nahradit škodu. Jestliže získá do své péče věc potřebnou k výkonu svého zaměstnání, jejíž cena přesahuje 50 000 korun, je nutné podepsat dohodu o odpovědnosti za ztrátu svěřených věcí.
Zaměstnavatel v tomto případě nemusí prokazovat zavinění na zničení či ztrátě dané věci a může požadovat plnou náhradu bez omezení. Škodu lze ale odčinit i tak, že pracovník zaměstnavateli sežene podobný nástroj, za který přijal odpovědnost, například stejně starý a výkonný notebook či telefon, nebo uhradí škodu s přihlédnutím k opotřebení a reálné ceně náhrady.
Co je to hmotná odpovědnost?
Hmotnou odpovědnost stanovuje zákoník práce v paragrafu 252. Jedná se o odpovědnost za schodek na svěřených hodnotách, který je zaměstnanec povinen vyúčtovat. Svěřenými hodnotami se přitom myslí hotovost, ceniny, zboží a zásoby materiálu. Proto se odpovědnost velmi často týká pokladních či skladníků.
U hmotné odpovědnosti je třeba si uvědomit, že u ní neplatí výše popsané omezení ve výši 4,5násobku mzdy, ale že je zaměstnanec povinen škodu uhradit v plném rozsahu.
Před uzavřením dohody o hmotné odpovědnosti by měla proběhnout inventarizace, což je v zájmu zaměstnanců. Platí také zásada, že dohodu o hmotné odpovědnosti, která vždy musí být v písemné formě, může podepsat jen zaměstnanec starší 18 let.
Pro zaměstnavatele má tato dohoda dvě výhody. Jednak nemusí prokazovat zavinění zaměstnance. Navíc zaměstnanec odpovídá za celou škodu a neuplatní se zde omezení násobkem průměrného výdělku.
Pokud se chcete náhradě škody ubránit, musíte prokázat, že firmu například někdo vykradl. Pokud dohodu uzavírá celá směna, největší podíl nese vedoucí.
Od dohody o hmotné odpovědnosti může pracovník odstoupit, když:
- vykonává jinou práci,
- je převeden na jinou pracovní pozici nebo pracoviště,
- zaměstnavatel 15 dnů od obdržení písemného upozornění na nedostatky v pracovních podmínkách, které zaměstnanci brání v řádném hospodaření se svěřenými hodnotami, tyto nedostatky neodstraní.
TIP: Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem oboru.
Pojištění odpovědnosti při výkonu povolání
Pro zaměstnance se může jevit výhodné uzavřít pojištění odpovědnosti za škodu zaměstnance při výkonu povolání, které nabízejí komerční pojišťovny. Říká se mu lidově pojistka na blbost. I zde ale platí omezení pro škody vzniklé pod vlivem alkoholu nebo drog, za které pojišťovna náhradu nevyplatí.
Pojistka na blbost vás ochrání v případě, kdy vaší chybou dojde k poškození majetku zaměstnavatele, nebo vaší chybou nastane škoda, kterou musí zaměstnavatel uhradit třetí osobě.
Může se jednat o firemní vozidlo poškozené při dopravní nehodě, zničení skladových zásob nebo chybně vystavenou fakturu. Škody mohou dosáhnout značné výše, proto se tyto pojistky vyplatí.
Ačkoliv se na první pohled může zdát odpovědnost za škodu v práci složitá, zákoník práce nabízí poměrně jasná pravidla. Myslete na to, že jako zaměstnanci nesete odpovědnost za škody způsobené při výkonu práce, a to ať už úmyslně či z nedbalosti. Základní poučkou je chovat se vždy obezřetně a dodržovat pracovní postupy.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…