Příspěvek na dojíždění do práce se dočkal úprav. Aby na něj dosáhlo více lidí
Přimět k práci i ty, kterým se to například kvůli dojíždění nevyplatí. Tomu měl pomoci příspěvek na dojíždění. Od letošního dubna je možné o příspěvek úřad práce požádat. Během prvních tří měsíců to však mnoho lidí neudělalo. Zní to neuvěřitelně, ale za dobu fungování tohoto příspěvku v pěti krajích ČR (Ústecký, Olomoucký, Jihomoravský, Karlovarský a Moravskoslezský) o něj požádalo jen 85 lidí, ale obdrželo ho pouhých 21 z nich. Nejčastěji se žádosti týkaly částky 1500 Kč, tedy vzdálenosti od 10 do 24 kilometrů. V červenci se tedy tento příspěvek dočkal úprav a nyní by na něj mělo dosáhnout více lidí.
Cílem změn, které se odehrály v červenci, je zvýšit počet těch, kteří na příspěvek na dojíždění do práce a pomůže jim při hledání zaměstnání.
Příspěvek na dojíždění do práce – nové podmínky 2016
- Příspěvek může dostat každý, kdo je klientem úřadu práce déle než 5 měsíců (předtím 1 rok) a domluví si práci v jiném městě, než ve kterém bydlí.
- Práce musí být zajištěna po dobu šesti měsíců bez ohledu na to, jestli jde o smlouvu na dobu neurčitou nebo určitou (předtím byl nutnou podmínkou alespoň rok)
- Nově mohou příspěvek obdržet i žadatelé z Královéhradeckého kraje.
- O příspěvek je nutné požádat ještě před ukončením evidence na úřadu práce, tzn. v okamžiku, kdy si člověk práci teprve domluvil.
- Nově nesmí výdělek v nové práci přesáhnout 1,5 násobek průměrné mzdy tzv. 39 000 Kč (předtím byla tímto limitem průměrná mzda 26 000 Kč).
- Zcela zmizela podmínka, která omezovala nástup k zaměstnavateli, u nějž žadatel pracoval v minulých dvou letech.
- Příspěvek je i nadále proplácen po dobu jednoho roku.
Příspěvek na dojíždění do práce není i nadále možné čerpat na dojíždění do jiného státu, výjimkou je pouze Moravskoslezský kraj.
Výše příspěvku se odvíjí od délky vzdálenosti mezi bydlištěm a pracovištěm, nikoliv od způsobu dopravy
do 10 km - 1 000 Kč
10 -24 km - 1 500 Kč
25-50 km - 2 500 Kč
nad 50 km - 3 500 Kč
Při žádosti o příspěvek je nutné doložit, že v místě bydliště neexistuje pravidelná hromadná doprava.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…