Sedíte v práci u počítače a bolí vás záda? Ne? Tak brzy začnou, pokud se nezačnete o své tělo starat

Sedavá práce. Co to vlastně znamená pro naše tělo? Možná i cestu přímo k invalidnímu vozíku. Sedí už děti ve škole a mnozí z nich tak pokračují i v dospělosti při svém zaměstnání. Mnohdy trávíme v sedě za stolem a počítačem i deset hodin denně. Není divu, že pak máme problémy se zády, trávicím ústrojím i oběhovým systémem. Trápí nás i obezita, únava... Asi nejrozšířenější jsou ale bolesti zad. Obtěžují snad každého druhého člověka, co má sedavé zaměstnání.
Kvůli bolavým zádům nemusíte hned měnit práci, stačí se naučit dodržovat několik pravidel. Pokud už bolesti zad máte, navštivte svého lékaře a nebo přímo terapeuta. Určitě se nevrhejte do posilovny, tam byste si mohli nenapravitelně ublížit. Lepší je konzultace s terapeutem, který vám poradí rehabilitační cviky.
Kvalitní pracovní židle
Dalším krokem by měla být volba vhodného sezení v práci. Přece jen na židli trávíte hodně času a tak se rozhodně nevyplatí šetřit. Dnes už se vyrábějí židle se synchronním mechanismem, který automaticky uzpůsobí nastavení sedáku a opěráku tělu člověka. Když pomineme technické možnosti jednotlivých modelů židle, dobrou pomůckou pro kontrolu nastavení židle je takzvané pravidlo pravých úhlů. Nejdříve upravte výšku sedadla tak, aby paže volně položené na stole tvořily v lokti pravý úhel. Další pravý úhel by měly svírat nohy v ohnutých kolenou. Nedosáhnete-li při sezení pohodlně na zem, opřete si chodidla o přiměřeně vysokou podložku. Když se pak posadíte, posuňte opěradlo tak, aby se nohy v podkolení o židli neopíraly vůbec, nebo jen lehce. Pravidlo pravého úhlu platí především pro páteř.
Opora pro ruce
Svaly rukou a zad – přestože se samy nehýbají – jsou při pohybu myší nebo psaní na klávesnici neustále napínány. Při práci s počítačem by proto zápěstí měla být narovnána a neměla by se opírat o podložku. Je dobré mít proto opřené lokty. Klávesnice by proto měla být umístěna na stole. Když je vysunutá, musí se člověk při psaní od stolu odsunout, a oporu pro lokty ztrácí.oporu loktům zajistí i područky u židlí.
Přestávky jsou důležité
S počítačem byste neměli pracovat více než šest hodin denně. Přitom by bylo dobré, každé dvě hodiny si udělat přestávku. Minimálně na deset minut. Vyzkoušejte různé fígle. Vystupte například o dvě zastávky dřív a jděte do práce pěšky, protáhněte se, když si jdete něco okopírovat, nejezděte výtahem a jděte po schodech, kolegům nevolejte, ale zajděte za nimi. Klidně si v práci udělejte pár dřepů, zacvičte si, dojděte si pro svačinu.
Důležité je i jídlo
Udělejte si práci příjemnou a připravte si doma zdravou a lehkou svačinku, nakrájejte si ovoce nebo zeleninu, dejte si ji do misky a během práce ujídejte. Stejně tak je důležité pití. Připravte si sklenici s vdou a mějte ji stále na stole, jen tak nezapomenete pít. Jen si ji nepřevrhněte do počítače.
Po práci relax
Dopřejte si po skončení pracovní doby relax v podobě jiného pohybu. Neseďte po kavárnách a restauracích a jděte si s přáteli nebo rodinou zasportovat nebo zaplavat do bazénu. Užijte si wellness, masáž a saunu.
Další články
Bláznivé otázky při pracovním pohovoru. Je dobré být připravený (Následující článek)Za stravenky už se možná najíte pouze v restauraci
Pečujte o nemocného blízkého? Máte nárok na ošetřovné. Tedy za určitých podmínek (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce