Služební telefon – můžete ho po pracovní době odložit a užívat si volný čas?
Dostali jste od šéfa nablýskaný služební telefon a s ním i pocit, že musíte být pořád ve střehu? Nebo vám dal najevo, že by byl rád, kdybyste byli k zastižení i po konci pracovní doby? Pojďme se společně podívat, co na to říká zákoník práce a jaká máte práva.
Právo na odpočinek a soukromí – váš čas, vaše volba
Zákoník práce v tomto ohledu mluví zcela jasně, přičemž definuje přesnou pracovní dobu a dobu odpočinku. Jako zaměstnanec jste placeni za práci odvedenou v pracovní době (nebo za přesčasy), ne za to, že jste k dispozici ve svém volném čase. Ve zkratce tedy nejste povinni zvedat pracovní hovory mimo pracovní dobu.
A co víc, vaše soukromé číslo je vaším osobním údajem a šéf na něj nemá nárok. Nemusíte mu ho dávat a už vůbec byste neměli čelit výčitkám, pokud tak neučiníte. Když vás například zaujme nabídka práce v Poděbradech a šéf vám už na začátku sdělí, že mu musíte dát své soukromé číslo, nebojte se ohradit, nebo se rovnou poohlédněte po jiné pracovní nabídce.
Služební telefon a pracovní pohotovost
Jasně, když vám firma dá služební telefon, očekává se, že s ním budete pracovat v pracovní době. Ale po jejím konci máte právo ho vypnout nebo prostě pracovní hovory ignorovat. Šéf vás za to nesmí nijak potrestat. I v tomto případě ale existuje jedna výjimka, a to pracovní pohotovost.
Jedná se o dobu, kdy musíte být připraveni vyrazit do akce, i když zrovna aktivně nepracujete. Ale nepanikařte, zákoník práce myslel i na tyto situace. Podle něj vám tedy zaměstnavatel musí za pohotovost zaplatit minimálně 10 % průměrného výdělku. Pokud ale žádnou takovou dohodu nemáte, služební telefon můžete po práci s klidným svědomím vypnout.
TIP: Jde vám šéf na nervy? Zjistěte, jak se zbavit přebytečného vzteku, v našem článku zde.
Co dělat, když šéf tlačí na pilu?
Pokud se váš zaměstnavatel snaží protlačit pravidlo 24/7 dostupnosti, nezdráhejte se postavit za svá práva. Nejdříve to zkuste po dobrém a vysvětlete mu, že máte nárok na odpočinek a soukromí. Když to nezabere, spojte se s odbory či právníkem. Kromě toho myslete na to, že když povolíte a posunete hranice, jen těžko šéfa či ostatní kolegy naučíte, aby opět respektovali váš volný čas.
Nejnáchylnější jsou v tomto ohledu asistenti a administrativní pracovníci. Pokud máte například práci asistenta manažera, stanovte si pevná pravidla a netvařte se tak, že jste na telefonu či online k dispozici nonstop.
Po konci pracovní doby máte plné právo vypnout služební telefon a užívat si zasloužený odpočinek. Šéf vás nemůže nutit být neustále k dispozici, výjimkou je pouze extra placená pracovní pohotovost. Nebojte se bránit své právo na odpočinek a dopřejte si čas pro sebe a vaše blízké.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…