Umíte dobře své řemeslo? Nebudete mít nouzi o práci ani o peníze
Najít spolehlivého a šikovného řemeslníka začína být u nás náročným úkolem. Leckdo by klidně takového člověka platil zlatem, jen ho sehnat. Podle databáze Nejřemeslníci.cz lidé shánějí o 52 procent více než před třemi lety. K nejžádanějším a také nedostatkovým patří práce zedníků, instalatérů, sádrokartonářů, elektrikářů, truhlářů a klempířů.
Více než 80 procent lidí, kteří se průzkumu zúčastnili, přiznalo, že najít kvalitního řemeslníka je nesnadné. Dříve jste si mohli vybírat podle ceny, ale nyní rozhoduje spíše kvalita odvedené práce.
Až 73 procent respondentů si vybírá řemeslníka podle referencí o kvalitě jeho práce. Zkrátka nejlepší je sehnat si fachmana přes někoho, kdo s ním má dobré zkušenosti.
"Zákazníci tlačí čím dál více na kvalitu, vědí o stavebních materiálech a nových technologiích. Oproti minulosti už netlačí na co nejnižší cenu a rychlost realizace. Dnes zákazníkům nevadí si počkat a připlatit si, aby dostali kvalitní službu," uvedl Tomáš Čech z portálu Nejřemeslníci.cz.
Češi se zkrátka mají dobře a jsou ochotní si za odvedenou práci připlatit.
Stoupající ceny zakázek obecně podle Čecha neovlivňuje materiál, ale hodinová sazba řemeslníka. "Když vidí, že nestíhají, snaží se ceny zvyšovat. Meziročně jde o nárůst o 18 procent napříč všemi kategoriemi řemeslných prací," dodal Tomáš Čech.
V nejbližší době se řemeslné práce rozhodně zlevňovat nebudou, spíše se budou i nadále zdražovat.
Sehnat řemeslníka ve velkých městech je podle Čecha paradoxně jednodušší než v menších. Ve větších městech je jich zkrátka více, na vesnicích si stále ještě hodně prací dělají lidé sami.
Z průzkumu také vyplynulo, že s řemeslnou prací bylo spokojeno 70 procent dotázaných. Ti nespokojení pocházeli z větších měst, kde jsou i větší nároky na kvalitu.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…