Zbyla vám dovolená? Poradíme, co s tím - vybrat nebo převést do dalšího roku

Konec roku je za dveřmi, vy máte práce nad hlavu a zbylo vám mraky dovolené. Co s tím? Musíte si ji vybrat nebo je možné ji převést do dalšího roku? Zaměstnavatelům se to obvykle moc nelíbí, ale jsou situace, kdy se prostě nedá nic jiného dělat. Někdo má čtyři týdny, někde je týdnů pět. Někdo by potřeboval víc a workoholikovi přebývá každý prosinec.
Na dovolenou – minimálně čtyři týdny ročně – má ze zákona nárok každý zaměstnanec, jehož pracovní poměr se zaměstnavatelem trvá alespoň rok a odpracoval z něj nejméně šedesát dní. Trochu jiná pravidla pak platí pro státní zaměstnance, učitele, ale i zaměstnance pracující v nerovnoměrně rozvržených směnách, nebo toho, kdo je v zaměstnání jen krátce.
Dobu čerpání dovolené si přitom zaměstnanec (alespoň podle zákoníku práce) neurčuje sám. Termín dovolené mu musí stanovit zaměstnavatel. Dovolenou by měl šéf naplánovat tak, abyste si ji vybrali během kalendářního roku, za který vám náleží. Správně by ji měl nařídit, a to písemně a nejmíň dvě neděle předem.
Někdy to však dopadá tak, že si dovolenou šetříte a pak vám pár dnů zbyde, protože už si je prostě nestihnete vybrat. V tomto případě se dovolená převádí do dalšího roku. Ale zaměstnavatelé to nevidějí moc rádi. Chtějí, abyste si dovolenou vybrali v tom roce, pro který je určená.
Kdy si můžete takřka bez problémů dovolenou převést na další rok? Když vám v jejím čerpání zabránila - dočasná pracovní neschopnost, mateřská či rodičovská dovolená nebo péče o nemocné dítě.
Zákoník práce počítá i s tím, že nějaké překážky mohou vzniknout i na straně zaměstnavatele. Musejí to být naléhavé důvody - například dokončení důležitého projektu.
Odloženou dovolenou byste pak měli vyčerpat nejpozději do konce následujícího kalendářního roku. Jednoduše řečeno zbytky z roku 2016 je potřeba vybrat do konce roku 2017. Kdy konkrétně budete převedené dny čerpat, by měl opět stanovit zaměstnavatel, a to nejpozději do posledního června. Pokud lhůtu prošvihne, budete smět o termínu dovolené rozhodnout sami. I tak ale musíte datum jejího čerpání oznámit zaměstnavateli písemně a aspoň čtrnáct dní předem.
Proplácení dovolené
Zaměstnavatel nesmí poskytovat náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou, tedy dovolenou tzv. proplácet namísto jejího faktického čerpání, pokud pracovní poměr trvá. Náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou náleží zaměstnanci pouze v případě skončení pracovního poměru.
Další články
Od dubna si to možná zaměstnavatelé s home officem raději rozmyslí (Následující článek)Personalisté se rozhodně nenudí. Uchazeči někdy pěkně perlí
Platy šly v Česku nahoru, alespoň to tvrdí statistici (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce