Ženy budou mít podle zákona stejné platy jako muži. V Čechách ale ne, s novinkou přišel Island

Ženy budou dostávat stejně vysoký plat jako muži. Alespoň v islandských firmách. Ukládá jim to nový zákon. Všechny společnosti v zemi s více než 25 zaměstnanci budou muset prokazovat, že platí za stejnou práci stejně mužům i ženám. Island se tak stane první zemí na světě, která tento požadavek vtělila do legislativy. Uvádí to idnes.cz.
„Je čas udělat v této věci něco radikálního,“ prohlásil při oznamování zákona islandský ministr pro rovnost a sociální záležitosti Thorsteinn Viglundsson. „Z úplné rovnosti pohlaví budeme profitovat všichni,“ dodal k tomu islandský premiér Bjarni Benediktsson.
Novému opatření chybí ještě schválení islandským parlamentem, to je však vzhledem k rozložení politických sil považováno za automatické. Mimochodem, zastoupení mužů a žen je v něm takřka půl na půl.
Povinnost prokazovat platovou rovnost se bude týkat všech společností, které mají více než 25 zaměstnanců. Vládní úřad bude firmám vydávat certifikát, že nařízení dodržují, s platností na tři roky – pak si ho budou muset zase obnovit.
Podobné směrnice už schválily v prosazování rovných platů pro muže a ženy i jinde, například v některých kantonech ve Švýcarsku či v americkém státě Minnesota. Island je však prvním státem, kde se stane tento požadavek povinným a kde bude platit pro všechny firmy v zemi, tedy nejen pro ty státní, ale i pro soukromé.
Island se přitom posledních osm let umisťuje na prvním místě v žebříčku Světového ekonomického fóra (WEF), které sleduje odstraňování genderové nerovnosti.
Není velkým překvapením, že v žebříčku WEF následují Island další skandinávské země (Švédsko, Norsko a Finsko) proslulé mimo jiné velkým zastoupením žen v politice. Česko je v tomto žebříčku na 25. místě – hned o příčku za ním je například již zmiňované Švýcarsko. Například v loňském roce ženy v České republice vydělávaly v soukromém sektoru v průměru o 24 procent méně než muži. Měly průměrně kolem 23 400 korun hrubého, muž si přišel na zhruba 30 800 korun. Ve veřejné sféře pracovnice dostávaly v průměru o 17 procent peněz méně, a to zhruba 26 200 korun. Muži měli 31 400 korun. Vyplývá to z údajů informačního systému ministerstva práce.
I přes toto výsadní postavení Islandu jako průkopníka genderové rovnosti statistiky ukazují, že o platech v zemi to až tak úplně neplatí. Poslední statistiky totiž ukázaly, že Islanďanky dnes stále vydělávají o 14 až 18 procent méně než tamní muži.
V loňském roce například vyšly Islanďanky do ulic. A z práce odešly dříve přesně o tolik minut, kolik procent tvoří rozdíl mezi platy mužů a žen. Chtěly tak naznačit, že v podstatě zbytek pracovní doby pracují zadarmo.
Načerpejte další informace
Informace o mzdách již nebude tabu
Jistě jste si někdy položili otázku, jaký plat či mzdu má asi váš o něco pomalejší kolega sedící vedle vás. Nad tím si ale pravděpodobně od příštího roku nebudete muset lámat hlavu, protože…
Jak se zachovat při úmrtí zaměstnance
Úmrtí zaměstnance je smutná a nepříjemná situace, která vyžaduje nejen lidský přístup, ale i jisté právní kroky. Jaké povinnosti má zaměstnavatel, co vše musí zařídit a jak se chovat k …
Je žádost zaměstnavatele o výpis z rejstříku trestů oprávněná?
Požadavek na čistý trestní rejstřík, neboli být trestně bezúhonný, je součástí řady inzerátů nabízejících práci. Potenciální zaměstnanec obvykle nemá s tímto požadavkem problém a…
Jak snést kritiku v zaměstnání
Šéf si vás zavolá na kobereček, okamžitě se vám sevře žaludek a jdete do kanceláře jako na popravu? Nebo si naopak z jeho kritiky absolutně nic neděláte a dál fungujete v zajetých…