Zoufale vás to nebaví v práci, kterou jste dřív milovali? Možná trpíte syndromem vyhoření
Cítíte, že nemáte energii, abyste se setkali s kamarády, nemáte sílu na sportování a z práce jste rozčarovaní? Nesnášíte, když musíte ráno vstávat a strávit celý den v práci? Už nevíte, jak se zbavit pocitu, že v práci je zkrátka všechno na draka, i když objektivně tomu tak není? Je možné, že se právě potýkáte se syndromem vyhoření. Nemusí postihovat jen ty, co chodí do práce už dlouho. Stále častěji přepadá i mladé lidi, kteří čelí rozčarování z rozdílu mezi očekáváním a realitou.
Co to vlastně je? Jde o psychický stav vyčerpanosti, kdy člověk ztrácí profesionální nebo osobní zájem nebo nadšení při výkonu práce. Klíčovou složkou syndromu je emoční vyčerpanost, kognitivní vyčerpání a "opotřebovanost" a často i celková únava. Všechny hlavní složky syndromu vycházejí z chronického stresu. Symptomy úplného vyhoření je velká únava, deprese a stavy úzkosti. Provázené jsou také i poruchami paměti a soustředěním, jakožto i poruchami spánku nebo trávicí problémy.Lidé se cítí unavení, jsou nezvykle zamlklí, ztratí veškeré nadšení.
Pokud se tento syndrom nerozpozná a nezačne se léčit, může mít pro člověka až katastrofální důsledky. A to jak na zdraví lidí, jejich štěstí, vztahy a také pracovní výkon. Proto si dávejte pozor, když zaznamenáte jeden ze symptomů vyhoření.
10 znaků syndromů vyhoření:
1. Vyčerpání
Vyčerpání se projevuje, pokud se cítíte neustále unavení, bez ohledu, jakou činnost vykonáváte. Vyčerpání však může být emocionální, mentální nebo fyzické. Máte prostě pocit, že nemáte žádnou energii.
2. Nedostatek motivace
Pokud Vás už máloco nadchne a už nemáte vnitřní motivaci k práci, pravděpodobně stojíte tváří v tvář syndromu vyhoření. Jaké jsou další příznaky? Ráno odcházíte z nechutí do práce a den v práci se vám neskutečně vleče.
3. Frustrace, cynismus a další negativní emoce
Možná máte pocit, že Vám nezáleží na tom, co děláte a jste zklamaní se všeho. Na sobě můžete pozorovat více pesimistickou náladu, kterou jste předtím tak často nepociťovali. Je pravda, že každý člověk čas od času prožívá negativní období, ale to většinou netrvá dlouho. Pokud negativní emoce trvají příliš dlouho, je čas zpozornět.
4. Kognitivní vyčerpání
Syndrom vyhoření nebo chronický stres ovlivňuje pozornost a soustředění. Pokud je člověk ve stresu, jeho pozornost se zaměřuje na negativní prvek, který je vnímán jako hrozba. V krátkém horizontu se lidský mozek a tělo umí s hrozbou vypořádat a vrátit se tak k normálnímu fungování. Pokud se však stres stává chronickou záležitostí, člověk začíná mít velké problémy, aby svou pozornost soustředil i na jiné věci. Útěk nebo boj s problémem může negativně ovlivnit schopnost řešit problémy a rozhodovat se. Projevuje se to i vyšší zapomnětlivostí a neschopností pamatovat si.
5. Slabý pracovní výkon
Nejste si jisti, zda trpíte syndromem vyhoření? Porovnejte si Váš současný pracovní výkon s výkonem v předchozích letech. Vyhoření se neprojevuje ihned, ale je výsledek delšího působení. Pouze dlouhodobý trend odhalí, zda trpíte syndromem vyhoření.
6. Mezilidské problémy na pracovišti
Inklinujete jednomu z vyjmenovaných chování? Máte v poslední době více konfliktů s ostatními lidmi, nevíte se bránit argumenty? Povídáte si mnohem méně s kolegy v práci nebo s členy rodiny? Příznakem je i fakt, že jste fyzicky přítomni při rozhovoru, ale duchem nepřítomní.
7. Snížená péče o sebe
Lidé trpící syndromem vyhoření jsou často propagátory nezdravého způsobu života, nadměrně pijí, kouří, jedí příliš nezdravá jídla a mají nedostatek spánku. Myslí si, že svůj problém vyřeší prášky na spaní nebo pitím alkoholických nápojů. Protože je "užírá" stres, svou energii si doplňují nadměrným pitím kávy nebo přicházejí do práce mezi posledními.
Jak předejít vyhoření?
1. Najděte si (nepracovní) aktivity po práci
2. Odpojte si internet ze svému smartphonu nebo tabletu
3. Dopřejte si dostatek spánku
4. Organizujte si svůj čas, v práci i v soukromí
5. Buďte pozitivně naladěni
6. Pokud máte něčeho "po krk", skončete s tím
Onemocnění nepřichází náhle, rozvíjí se většinou postupně. A čím déle jej necháte být, tím delší a obtížnější pak je léčba a návrat do normálního života. Vyplatí se proto nepodceňovat varovné signály a navštívit lékaře, dokud se ještě nic moc vážného neděje. Léčba spočívá v individuální terapii, při níž je podstatné obnovení sebedůvěry nemocného.Nemají-li se potíže vrátit, je nutné stanovit si v životě priority, mít jasně stanovené kompetence a nenabalovat na sebe tisíce povinností, které vám způsobují stres, protože nejste schopni je zvládnout. Někdy je dokonce dobře vyměnit povolání. Změna prostředí, které krizi nastartovalo, může být nezbytným krokem na cestě k nápravě.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…