Benefity jako stravenky a pojištění někdy doplňuje jóga nebo třeba firemní psycholog
Vyhoření, neschopnost rozvrhnout si úkoly tak, abychom je stihli a s tím související stres a následné zhroucení. Události, které nejsou v současné době ničím výjimečným. Uvědomují si to i zaměstnavatelé a snaží se v rámci benefitů pro své lidi nacházet nějaké řešení. Ať už v podobě delších přestávek na oběd, cvičení nebo třeba firemního psychologa.
Za spoustu neduhů může stres. Kvůli pokroku řada profesí zaniká ale také řada vzniká. Zároveň jsou na zaměstnance kladeny vyšší nároky, doba se zrychluje... Hodně firem myslí i na osobní štěstí svých zaměstnanců, pořádá teambuildingy, sportovní akce, kurzy, zaměstnává happiness manažery. Ti mají za úkol, aby ve firmě pracovali šťastní zaměstnanci a většině za městanvatelů se takový postup vyplatí.
Z analýzy pracovního trhu agentury Grafton Recruitment vyplývá, že až 60 procent Čechů si stěžuje na velké množství práce a téměř dvě třetiny cítí stres a vyčerpání. „Nejčastěji jsou to ženy a lidé se základním vzděláním. Z naší analýzy vyplývá, že pouze 14 procent lidí v práci stres nepociťuje,“ říká pro iDNES.cz marketingová manažerka Grafton Recruitment Jitka Součková.
Stresovaní zaměstnanci by asi tolik firmy netrápili, kdyby jich bylo hodně a kdyby jim pak neubývaly zaučené a zkušené pracovní síly. A co všechno může způsobt napětí v práci? Konflikty s kolegy, velká zodpovědnost, vytíženost, strach ze ztráty zaměstnání, šikana, nenaplněnost ale třeba i hluk, zima nebo špína.
Zkrátka vedle stravenek a příspěvků na pojištění přicházejí zaměstnavatelé i na to, že je důležité pěstovat ve svých lidech i duševní pohodu. Někdo preferuje sport, někdo kulturu, další vidí výhody v delších pauzách na oběd a někdo platí firmeního psychologa.
Typickými benefity, které už v některých společnostech fungují, jsou kurzy jógy, odpočinkové koutky, vzdělávací lekce zaměřené na stress management, relaxaci nebo zdravý životní styl. K protistresovým opatřením ale patří i delší obědové pauzy, práce z domova, pružný začátek a konec pracovní doby.
Firemní psycholog ještě tolik rozšířený není. Podle tři roky staré studie pouze 16 procent podniků v zemích Evropské unie uvádí, že využívají služeb psychologa. Mezi prvními figurují Švédsko a Finsko, kde si odborníka na duševní zdraví drží více než polovina podniků. Pro srovnání – v Česku se touto službou může pochlubit jen sedm procent firem.
Psychologové jsou zaměstnancům k dispozici například na telefonu.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…