Budou kvůli příspěvku nezaměstnaní do práce dojíždět?

Příspěvkem na dojíždění chce ministerstvo práce motivovat do práce dlouhodobě nezaměstnané. Zatím ho od dubna nabízejí úřady práce v pěti krajích s největší mírou nezaměstnanosti a vyloučenými lokalitami. Maximální výše příspěvku je tři a půl tisíce korun.
Na pracovním trhu je totiž přes sto tisíc volných míst. Na mnohá z nich by jistě uchazečům chyběla odbornost, u některých je ale překážkou pro získání pracovní smlouvy prostě jen vzdálenost.Češi obecně se za prací stěhují velmi neradi. Trochu jiná je situace u manažera, který za svou práci mimo bydliště dostaně pěkně zaplaceno. Pokud však někdo nemá bůhvíjakou kvalifikaci, firmy se o něj zkrátka neperou, bydlí v chudém kraji a má rodinu, už je dojíždění problém. Pokud se však zadaří a práci sežene například jen třicet kilometrů daleko od domova, může být právě příspěvek na dojíždění tou pravou motivací.
Od dubna může nezaměstnaný s bydlištěm v Ústeckém, Jihomoravském, Olomouckém, Moravskoslezském a Karlovarském kraji na úřadu práce zažádat o „příspěvek na dojíždění“. Ten se ovšem ve skutečnosti vůbec nejmenuje tak pěkně a srozumitelně, oficiální jméno má příspěvek na podporu regionální mobility.
Aby měli šanci ho dostat, musí ovšem splnit řadu podmínek:
- Musí být nezaměstnaný aspoň rok. Výjimku tvoří lidé, kteří dostali výpověď v rámci hromadného propouštění, ti předtím na pracáku viset nemusí.
- Musí mít v ruce pracovní smlouvu, minimálně na rok. Žádat ale musí před nástupem do zaměstnání.
- Nové pracoviště musí být v jiné obci, než trvalé bydliště žadatele.
- Zaměstnavatel musí být nový, ne staronový. Respektive – žadatel u něj nesměl pracovat v období 24 měsíců před podáním žádosti.
Na příspěvek ale neexistuje žádný právní nárok, splnění podmínek neznamená, že příspěvek dostanete. Rozhoduje o něm úředník a vyplácí se maximálně rok. Jeho výše se odvíjí od počtu kilometrů, které musíte dojíždět. Od 1000 do 3500 korun.
Příspěvek se bude vyplácet za měsíc zpětně, po výplatě přinese exnezaměstnaný od zaměstnavatele výplatní list, úředník se podívá na docházku – pokud v ní uvidí absence, bude se příspěvek poměrně krátit – a podívá se taky na výši hrubé mzdy. Příspěvek se totiž bude vyplácet pouze tehdy, pokud hrubá mzda nepřesáhne výši „průměrné mzdy v národním hospodářství za 1. až 3. čtvrtletí předcházejícího roku“. Tohle číslo vyhlašuje Ministerstvo práce a sociálních věcí vždy ke konci roku; průměrná mzda za první tři čtvrtletí roku 2015 je podle vyhlášky 25 903 korun.
Další články
Můžu jít dřív z práce domů, když nepůjdu na oběd? (Následující článek)Jak poznat seriozní pracovní nabídku od inzerátů podvodníků?
Může vám vytetovaná lebka na zátylku přinést výpověď? Jak kde... (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce