Čerpání dovolené: Můžete ji čerpat podle svého, nebo má poslední slovo zaměstnavatel?
Léto svádí k představám o dovolené a odpočinku. Prohlížíme si katalogy cestovek, sníme o exotických destinacích. Realita pro mnoho zaměstnanců je ale odlišná. Zatímco někteří si užívají volno dle libosti, jiní se musí přizpůsobit požadavkům zaměstnavatele a sladit dovolenou s chodem firmy. Kdy můžete čerpat dovolenou a určuje ji vždy pouze zaměstnavatel?
Kdy má hlavní slovo zaměstnavatel?
I když vám zákoník práce garantuje nárok na dovolenou, její čerpání nemusí vždy probíhat podle vašich představ. Většinou se však vše řeší formou kompromisu, kdy se zaměstnanec s nadřízeným domluví na termínu, který vyhovuje oběma stranám. Ne pokaždé to je ale možné.
Celozávodní dovolená
V některých odvětvích je běžnou praxí takzvaná celozávodní dovolená. Typicky se s ní setkáte v automobilovém průmyslu, kde firmy během letních měsíců omezují nebo zcela zastavují výrobu. Důvodem může být například údržba strojů či nedostatek součástek.
V takovém případě musí zaměstnanci čerpat dovolenou v předem stanoveném termínu, který koresponduje s odstávkou výroby. Podle zákona může hromadné čerpání dovolené trvat maximálně 2 týdny – výjimkou jsou umělecké sbory, které mají právo až na 4 týdny dovolené. Nejčastěji se s celozávodní dovolenou setkáte při práci obsluhy stroje ve výrobě nebo jako opravář strojů.
Změna čerpání kvůli provozním důvodům
Zaměstnavatel může ovlivnit čerpání dovolené i z provozních důvodů. Pokud by nepřítomnost více zaměstnanců ve stejném termínu ohrozila chod firmy, nadřízený může jejích žádost o dovolenou zamítnout.
Zpravidla se jedná o období zvýšené poptávky po produktech a službách dané firmy či před termínem odevzdání důležitého projektu. Plány vám může zmařit také jiný kolega na stejné pozici, který o dovolenou zažádal dříve.
TIP: Nepodařilo se vám přidělenou dovolenou vyčerpat? Zjistěte v našem článku zde, jak můžete dále postupovat.
Na co máte ze zákona právo?
Zákoník práce vám v otázce dovolené garantuje minimální délku dovolené 4 týdny. Pokud jste státní zaměstnanec, máte nárok na 5 až 8 týdnů. Podle zákona máte navíc právo čerpat alespoň 2 týdny dovolené vcelku. Zaměstnavatel vám tedy nemůže nařídit čerpání volna pouze po jednotlivých dnech.
UPOZORNĚNÍ: Pokud vám zaměstnavatel nařídí dovolenou, musí vás o tom podle § 217 zákoníku práce informovat minimálně 14 dní předem.
Jak najít kompromis?
Plánování dovolené by nemělo být bojem mezi zaměstnancem a zaměstnavatelem. Důležitá je ochota naslouchat argumentům druhé strany a snaha najít řešení, které bude vyhovovat oběma stranám.
Včasná domluva
Naplánujte si dovolenou s dostatečným předstihem a informujte o svém záměru zaměstnavatele co nejdříve. Čím dříve se domluvíte, tím větší je šance, že dostanete volno v termínu, který vám vyhovuje. Zaměstnavatel přitom bude mít dostatek času na případné úpravy pracovního harmonogramu a vy se vyhnete zklamání z toho, že už je vámi vybraný termín obsazený.
TIP: Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem oboru.
Přihlásit se k odběru pracovních nabídek
Flexibilita
Buďte flexibilní a zkuste se alespoň částečně přizpůsobit požadavkům zaměstnavatele. Pokud nemůžete dostat volno přesně v termínu, který jste si představovali, zkuste najít jiný, jež bude vyhovovat oběma stranám.
Někdy stačí posunout dovolenou o pár dní nebo ji rozdělit do dvou bloků. Jestliže máte například práci jako obsluha ručního lisu ve výrobě, je možné, že vás zaměstnavatel z práce jen tak nepustí. O mnoho snazší to mají profese, u nichž si můžete dovolit pracovat na dálku.
Plánování dovolené nemusí být vždy jednoduché, ale s trochou snahy a vstřícnosti z obou stran se dá najít řešení, které bude vyhovovat všem zúčastněným. V každém případě zachovejte chladnou hlavu a pokud zaměstnavatel porušuje vaše práva, nebojte se opřít o zákoník práce.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…