Chystáte se na brigádu? Kdo na ni může a jak je to s daněmi a pojištěním?
Léto už klepe na dveře. Zatímco někteří se těší na zaslouženou dovolenou, spousta jiných se zas chystá do práce. Zkrátka přichází čas brigád. Už nyní můžete vidět spoustu inzerátů a na mnoha obchodech visí letáčky, že hledají brigádníky. Nabídka je poměrně široká. Kdo vůbec na brigádu může a jak je to s placením daní a pojištěním?
Brigádníci nejčastěji uzavírají dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Brigáda. Zákoník práce tento termín nezná, ale každý Čech ho používá. Rozumíme tím příležitostnou práci, krátkodobý pracovní vztah nebo i zkrácený úvazek.
Kdo může jít na brigádu?
V podstatě všichni. O brigády se zajímají hlavně studenti, důchodci, maminky na mateřské a další, kteří shánějí přivýdělek. Firma s brigádníkem uzavírá písemnou dohodu, nejčastěji dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti. Může je uzavřít fyzická osoba starší 15 let. Na brigádu ale může nastoupit pouze ten, kdo má již ukončenou základní školní docházku (dítě docházející na základní školu, byť už mu bylo 15 let, pracovat nemůže).
Se zaměstnavatelem nebo zaměstnavateli můžete uzavřít jednu nebo více dohod o provedení práce. Když měsíční odměna z dohody o provedení práce nepřesáhne deset tisíc korun, z výdělku se neodvádí zdravotní pojištění ani sociální pojištění. Totéž platí, když máte příjmy do deseti tisíc u několika zaměstnavatelů naráz. V případě, že máte s jedním zaměstnavatelem podepsaných několik dohod o provedení práce, platí hranice deseti tisíc pro součet měsíčních výdělků. Když je vyšší, odvádíte z celé částky zdravotní pojištění i sociální pojištění (včetně pojištění nemocenského).
Celkový rozsah práce nesmí u jednoho zaměstnavatele přesáhnout 300 hodin za kalendářní rok. Pracovní doba musí odpovídat jen polovičnímu úvazku, tedy maximálně 20 hodinám týdně. Dohoda o provedení práce se většinou sjednává na provedení konkrétního jednorázového úkolu nebo sezónní práce, ale může jít i o pravidelně se opakující činnost. Dohoda o provedení práce musí být uzavřena písemně, jinak je neplatná. Pokud se se zaměstnavatelem nedohodnete jinak, činí výpovědní doba 15 dnů. Zaměstnavatel vám může dát výpověď kdykoliv (i v době nemoci) bez udání důvodu, přičemž výpovědní doba činí jen 15 dní ode dne doručení výpovědi. Totéž může učinit i zaměstnanec. V případě zrušení dohody nemá zaměstnanec nárok na odstupné.
Pokud máte celoroční brigádu u jednoho zaměstnavatele, která vyžaduje odpracovat víc než 300 hodin ročně, je třeba uzavřít dohodu o pracovní činnosti. U té je ale už nutné počítat s odvody na pojistné. Dohody o pracovní činnosti sice nejsou omezeny počtem hodin, ale odvádí se z nich sociální a zdravotní pojištění. S vyšším výdělkem tak roste i daňové zatížení. Studentovi už se z hrubé mzdy odečítá zdravotní a sociální pojištění i daň z příjmu zmírněná měsíční slevou na studenta. Výjimkou je pouze situace, kdy se jedná o takzvané zaměstnání malého rozsahu, tedy příjem do 2 500 korun měsíčně. V takovém případě se sociální ani zdravotní pojištění z dohody o pracovní činnosti neodvádí.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…