Co už je sexuální harašení? Vtipy, poplácání nebo vyzývavé pohledy...

Dvojsmyslé vtipy, lichotky nebo třeba plácnutí po zadku. V našich zeměpisných šířkách se obvykle z těchto pozorností, kterými někdy šéfové častují své podřízené, mnoho nedělá. I když časy se mění a ne každý si může nechat takové chování líbit. Stále u nás však situace není vyhrocena tak, jako například v Americe, kde se může muž bát pomoci kolegyni do kabátu, aby se jí nějak náhodou nevhodně nedotkl.
Česká společnost nepovažuje sexuální obtěžování za příliš závažný společenský problém. Tvrdí to výzkum společnosti GfK Praha, uskutečněný v únoru na vzorku 1000 lidí. Ačkoli si více než dvě pětiny dotázaných myslí, že případů sexuálního obtěžování přibývá, vlastní zkušenost s ním má necelá desetina. Častěji se terčem sexuálního obtěžování stávají ženy než muži (v poměru 7:2), rozvedení a mladí lidé ve věku 19 až 35 let. S nejzávažnější formou obtěžování - vymáháním sexuálního styku pod hrozbou finančního postihu nebo propuštění z práce - se setkala necelá čtyři procenta respondentů. "Většina nepovažuje za sexuální obtěžování vyprávění oplzlých vtipů, vyzývavé pohledy, objímání kolem ramen, ani když někdo vylepuje na pracovišti plakáty s obnaženými těly," hovoří se ve zprávě GfK.
Každý z nás je jiný a chápe různé situace po svém. Tam, kde je někdo schopen nadhledu, se může jiný cítit nepříjemně, případně trapně. Je pravda, že muži si na podobné problémy příliš často nestěžují. Někdy jim jsou chvilky, kdy spolupracovnice či nadřízená hodnotí jejich oblečení a „náhodně" se jich dotýká, příjemné, jindy si toho ani nevšimnou a většinou to neřeší. V podobné situaci však již mnohá žena reaguje jinak.
V práci trávíme hodně času, mezi kolegy i šéfy vznikají určité vztahy a je otázkou vkusu a tolerance každého, kdy už je nějaký vtip či dotyk za hranou. Obtěžovaná osoba se velmi často o tomto problému stydí mluvit, hledá chybu u sebe a celá situace je jí trapná. Mnohdy si neuvědomí, že už vtipkování s erotickým podtextem a různé dvojsmyslné poznámky se mohou časem stupňovat a je proto důležité zamezit jim hned v počátku. Pokud k tomu nedojde, bere to protějšek jako tichý souhlas a chování stupňuje, dochází zprvu k „náhodným", později už nezakrytě cíleným dotekům, ojedinělá nejsou pak ani znásilnění.
Co dělat, abychom takovému chování v práci zamezili?
Ohraďte se! Přátelské povahy, které mají tendenci se druhých dotýkat, ač tím nic dalšího nemyslí, musí přemýšlet, zda jejich chování nemůže být druhou stranou vyloženo jinak. Dále není vhodná tolerance dvojsmyslných vtipů a je potřeba to jejich šiřiteli dát jasně najevo. Třeba budete označeni za suchara, ale asi nebudete do budoucna objektem k dalšímu obtěžování.Pokud však k němu dojde, mějte na paměti, že to není vaše chyba, poraďte se s přáteli, případně s psychologem a rozhodně uvědomte o celé situaci příslušné nadřízené orgány.
Je také dobré neoblékat se do zaměstnání příliš vyzývavě, krátké sukně či hluboké výstřihy.
Další články
Zlepší tykání vztahy na pracovišti? (Následující článek)Od dubna si to možná zaměstnavatelé s home officem raději rozmyslí
Musím brát služební telefon i po pracovní době? (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce