Firmy začínají zjišťovat, že zaměstnávat seniory se jim může vyplatit
Tak jak se v poslední době mluví o celkovém zvyšování věku populace, lidé se ve virtuálním světě baví fórky, kde devadesátiletý důchodce ještě tluče někde v kanceláři do počítače a nebo řídí autobus. Jenže ona to legrace zas až tak není. Jsou povolání, kde vysoký věk není překážkou a naopak se zaměstnávání starších lidí může stát normou.
Ti, co tak nějak zapomněli jít do důchodu, ať už se jedná o osmdesátileté lékaře nebo devadesátileté profesory a vědce, jsou spíše výjimkami, nicméně v období, kdy se věk dožití neustále zvyšuje a s ním se bohužel posouvá i hranice, kdy chodí lidé do důchodu, bude zřejmě zaměstnávání starších lidí nutností. Tak jako generaci kolem šedesátky přestávají ignorovat firmy, jež nabízejí produkty a služby nasměrované právě na tyto lidi, začínají se přizpůsobovat i zaměstnavatelé. A ono to nakonec pro firmy vůbec nemusí být špatné řešení.
Podle statistik nezaměstnanosti Úřadu práce ČR sice vyplývá, že lidé ve věku nad 55 let stále ještě tvoří čtvrtinu všech nezaměstnaných, ale poptávka po nich u zaměstnavatelů roste. Za třetí čtvrtletí letošního roku počet pracujících ve věku 60 let a více podstatně narostl, celkem o 29,3 tisíce lidí.
Zaměstnavatelé zřejmě přišli na to, že starší lidé mají v pracovním procesu své místo. Neocenitelné jsou jejich celoživotní zkušenosti. Většinou jsou i mnohem víc loajální ke svému zaměstnavateli, svou roli tam hraje i vděčnost. Jsou pak ochotní věnovat své práci mnohem více úsilí i času. Nehrozí, že se zblázní a odjedou s partou do zahraničí sbírat jablka nebo se náhle rozhodnou založit rodinu. Nemusejí se starat o nemocné děti, je jim jedno, když musejí pracovat o prázdninách. Také kašlou na nějaký kariérní postup.
Přestože už české firmy poznávají, že mít v týmu zkušené a starší lidi není vůbec špatné, za podnikateli jinde ve světě stále ještě pokulhávají. Nejvíce zaměstnaných lidí ve věku 55−64 let mají na Islandu, na Novém Zélandu, ve Švédsku a Japonsku. Podle Eurostatu pak zaměstnávání starších osob v posledních pěti letech výrazně vzrostlo v Německu, Bulharsku a na Slovensku. Česká republika je už nad průměrem evropské osmadvacítky, ale třeba stále daleko za Německem.
Studie personální agentury Adecco Group říká, že starší lidé mohou vytrhnout trn z paty firmám, které dlouhodbě shánějí nové pracovníky.
Letos poprvé počet obyvatel ve věku 65 a více let dosáhl dvou milionů lidí. Podle posledního odhadu Českého statistického úřadu už na konci padesátých let tohoto století dosáhne jejich počet 3,2 milionu. Zastoupení seniorů v populaci by mělo podle statistiků vzrůst ze současných 19 procent ke 30 procentům. Tento fakt způsobí změny nejen ve zdravotnictví a sociálním systému, ale také na pracovním trhu.
Zdroj: Hospodářské noviny
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…