Hledáte jinou práci a dozvěděl se to nadřízený? 5 rad, jak správně zareagovat
Představte si, že v současné práci se vám docela líbí, ale náhle se objevila třeba lepší nabídka, která vás opravdu zaujala, nebo chcete změnit svoji kariérní dráhu, ale místo zatím nemáte jisté. Vaše plány však vypluly na povrch a váš zaměstnavatel ví, že chcete odejít. Samozřejmě se nejedná o nic příjemného, a to hlavně v případě, že si vás šéf zavolá na kobereček.
Obsah článku
Zjistit, že nadřízený ví o vašem záměru změnit práci, vás může nepříjemně zaskočit. Pokud si navíc nemůžete dovolit o práci přijít, situace může být opravdu složitá. Ani přesto nemá smysl věšet hlavu. Připravili jsme pro vás pět rad, jak v takové situaci správně zareagovat.
1. Nic nezapírejte a buďte otevření
Pokud sháníte novou práci, dělejte to tak, aby se o tom v té současné nedozvěděli. Telefonujte v soukromí, maily posílejte z domova ze soukromé pošty. Představte si, že vám padla do oka práce v Kyjově na pozici vedoucího oddělení. Snažíte se vše držet pod pokličkou, ale najednou si vás zavolá šéf na kobereček.
V takovém případě nic nezapírejte. Pokud už si vás pozval do kanceláře, má vše ověřené a případným lhaním jen podkopete jeho důvěru. Zároveň se ale neomlouvejte, neudělali jste nic špatného. Na hledání nové práce máte právo, takže se nejedná o nic nezákonného.
TIP: Chystáte se na pohovor do nové práce? Vyzkoušejte naše tipy.
2. Nebojte se vyjednávat
Jestli ještě nejste definitivně rozhodnutí odejít, můžete koneckonců z tohoto rozhovoru s nadřízeným ještě něco vytěžit. Pokud jste ve své práci cenným zaměstnancem, šéf se vás určitě bude ptát, proč chcete odejít.
A tady máte možnost říci, co vám chybí, ať už je to plat nebo ty správné podmínky k práci. V případě, že si vás šéf váží, je reálná šance, že se vám pokusí vyjít vstříc. Na druhou stranu musíte ale také počítat s tím, že vám řekne: „Je mi líto, plat se zvedat nebude, ať se vám v nové práci daří.“ A vám nezbyde nic jiného, než jít skutečně sepsat výpověď.
3. Hned nekritizujte
Při rozhovoru s vaším nadřízeným se snažte být především pozitivní. Začněte tím, co se vám na současné práci líbí a co vám přináší. Ukážete tak zaměstnavateli, že si práce vážíte. Až poté se přesuňte k negativnějším věcem, které vám na práci vadí. Snažte se ale stále ukázat, že nad současnou prací hned nelámete hůl.
Uvažujete o změně práce? Přihlaste se zdarma k pravidelnému odběru nejnovějších nabídek práce ve vašem městě.
Přihlásit se k odběru pracovních nabídek
4. Snažte se být profesionální
Pokud si nechcete hned zavřít dveře ve svém oboru a nezpomalit svůj kariérní růst, vyhněte se arogantním narážkám či jinému nepřípustnému jednání. Naopak se snažte být profesionální a nepleťte do vyjednávání emoce. Připravte si vhodné argumenty, o které opřete svoji snahu najít si novou práci.
5. Nepalte hned mosty
Neodcházejte s práskáním dveří a povýšeným pokřikem: „Tak se tady mějte!“ Nikdy nevíte, kdy se vám může tato práce nebo lidé z ní hodit. Naopak se zkuste dohodnout na přátelském odchodu, třeba až za vás najdou náhradu, nabídněte pomoc při jejím hledání nebo dokončete projekt, který máte rozdělaný. Zkrátka nepalte mosty. Věřte, že se vám to vyplatí.
Klíčem k úspěšnému zvládnutí situace je zachování klidu a chladné hlavy. Nikdy nemá smysl jít do protiútoku. Naopak si nechte otevřená vrátka pro případ, že se vám novou práci nepodaří získat. I když už se vám zástupce z vaší vysněné práce v Krnově ozval, neznamená to, že máte vyhráno. Pokud se vám navíc podaří v klidu vyjednávat, je možné, že vám současný zaměstnavatel nabídne výhodnější podmínky.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…