Horka začínají. Máme nárok požadovat po zaměstnavateli nápoje či klimatizaci?

Teploty se šplhají čím dál výš a letní dovolené jsou pro mnhé z nás ještě v nedohlednu. Nezbývá tedy nic jiného, než teplé dny trávit v práci. Což o to, jde o normální záležitost, ale někde se může stát, že zaměstnavatel na komfort svých podřízených trochu kašle a v kancelářích jsou v letních dnech nelidské podmínky. Navíc existují provozy, kdy je velké horko v podstatě neustále. Na co máme vlastně nárok?
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům zajistit přístup k pitné vodě. Zaměstnavatelé to často řeší prostřednictvím pitné vody z kohoutku, plastových barelů nebo alespoň PET lahvemi s vodou.Při extrémně vysokých teplotách je však povinnen zajistit i ochranný nápoj - jde například o minerálky nebo iontové nápoje.
V "horkých" provozech je nápoj samozřejmostí
Povinnost poskytnout ochranný nápoj počíná u prací při nichž je vyšší energetický výdej a teplota na pracovišti přesahuje 26 stupňů. Například se jedná o ruční svařování, soustružení, strojové vrtání, práci dělníka v ocelárně, valcíře hutních materiálů, tažení nebo tlačení lehkých vozíků, obecně pracovníci v horkých provozech. Doporučené minimální množství ochranného nápoje je 1,5 litru za směnu, při extrémních venkovních podmínkách až 2,5 litru za směnu.
Mám nárok na ochranný nápoj, i když pracuji v kanceláři?
Nárok na nápoj vzniká při výkonu fyzicky nenáročné práce nárok na poskytnutí ochranného nápoje v případě, že teplota vzduchu na pracovišti překročí 34 stupňů. Jako ochranný nápoj se v tomto případě poskytuje balená přírodní minerální voda slabě mineralizovaná, balená pramenitá voda nebo balená kojenecká voda nebo voda splňující obdobné mikrobiologické, fyzikální a chemické požadavky jako u jmenovaných balených vod – tedy i voda pitná.
Pokud by zaměstnavatel tuto povinnost dodržování pitného režimu nedodržoval, hrozí mu vysoké pokuty. Navíc se zaměstnavatelé, resp. manažeři vystavují hrozbě trestní odpovědnosti v souvislosti s případným ublížením na zdraví zaměstnance v důsledku neposkytnutí tekutin.
Klimatizaci nelze po zaměstnavateli vyžadovat
Ani v extrémních pracovních podmínkách není povinností zaměstnavatle ji instalovat. Nicméně v případě zvýšení teploty na pracovišti nad 36 stupňů by měl zaměstnavatel posoudit tepelnou zátěž na zaměstnance. V případě, že pracoviště klimatizaci má, upravuje její nastavení nařízení vlády. Při práci, kde je třeba minimum pohybu se nastaví na 24,5 stupně, při nenáročné práci pak na 23 stupňů. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by neměl přesáhnout 6 stupňů. Větší rozdíl teplot totiž může způsobit nachlazení.
Další články
Za stravenky už se možná najíte pouze v restauraci (Následující článek)Moderní technologie ke shánění práce Češi ještě tolik nevyužívají
Teambuilding je pro mě horor! Jak ho přežít? (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce