Horka začínají. Máme nárok požadovat po zaměstnavateli nápoje či klimatizaci?
Teploty se šplhají čím dál výš a letní dovolené jsou pro mnohé z nás ještě v nedohlednu. Nezbývá tedy nic jiného, než teplé dny trávit v práci. Bohužel se může stát, že zaměstnavatel na komfort svých podřízených kašle. Navíc existují provozy, kde je horko v podstatě neustále. Jaké jsou vhodné podmínky během horkých dní a na co máte nárok?
Pitný režim na pracovišti: Kdy má zaměstnanec nárok na nápoje zdarma?
Každý zaměstnavatel musí svým zaměstnancům zajistit přístup k pitné vodě, ať už z kohoutku, barelu nebo PET lahví. Při extrémně vysokých teplotách nebo fyzicky náročné práci je zaměstnavatel navíc povinen zajistit takzvané ochranné nápoje.
Samotný název možná působí zvláštně, ale takto s ním pracuje zákon. Označuje jím nápoje určené k posílení imunitního systému a hydrataci, patří mezi ně například minerálky nebo iontové nápoje.
TIP: O pitném režimu a ochranných nápojích na pracovišti rozhoduje Nařízení vlády č. 523/2002 Sb.
Ochranné nápoje v náročných provozech
Povinnost poskytnout ochranný nápoj vzniká u prací, při kterých je vyšší energetický výdej a teplota na pracovišti přesahuje 26 °C. Podle zákona se jedná také o zaměstnance, u nichž je prokázáno, že při výkonu práce přijdou o více než 1,25 litrů tekutin. Typicky se jedná o:
- ruční svařování,
- soustružení,
- strojní vrtání,
- práci v ocelárně,
- práci s hutními materiály,
- tažení nebo tlačení těžkých břemen.
Doporučené minimální množství ochranného nápoje je 1,5 litru za směnu, při extrémních venkovních podmínkách až 2,5 litru za směnu. Pokud tedy například máte práci jako provozní technik servisu lisu a splňujete zmíněné podmínky, máte nárok na poskytnutí ochranného nápoje.
Nárok na ochranný nápoj v kanceláři
I zaměstnanci vykonávající fyzicky nenáročnou práci v kanceláři mají nárok na ochranný nápoj, pokud teplota vzduchu na pracovišti překročí 34 °C. V tomto případě se jako ochranný nápoj poskytuje balená slabě mineralizovaná přírodní minerální voda, balená pramenitá voda, balená kojenecká voda nebo voda splňující obdobné mikrobiologické, fyzikální a chemické požadavky.
Pokud by zaměstnavatel povinnost dodržování pitného režimu nesplnil, hrozí mu vysoké pokuty, a to až ve výši 2 milionů Kč. Navíc se zaměstnavatelé a manažeři vystavují hrozbě trestní odpovědnosti v souvislosti s případným ublížením na zdraví zaměstnance v důsledku neposkytnutí tekutin.
TIP: Hledáte novou práci? Zjistěte, jaké benefity vám dokážou zaměstnavatelé nabídnout, v tomto článku.
Klimatizace na pracovišti: Má zaměstnanec nárok na klimatizované prostředí?
Bohužel ani v extrémních pracovních podmínkách není povinností zaměstnavatele instalovat klimatizaci. Nicméně v případě zvýšení teploty na pracovišti nad 36 °C by měl zaměstnavatel posoudit tepelnou zátěž a přijmout opatření k její minimalizaci – v případě, že máte například práci specialisty plánování nákupu, neměl by vás zaměstnavatel nechat trápit v kanceláři se zavřenými okny.
Pokud pracoviště klimatizaci má, upravuje její nastavení nařízení vlády. Při práci, kde je minimum pohybu, se teplota nastaví na 24,5 °C, při nenáročné práci pak na 23 °C. Rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou by přitom neměl přesáhnout 6 °C. Větší rozdíl teplot totiž může způsobit nachlazení.
Právo na ochranné nápoje a klimatizaci na pracovišti je důležitou součástí ochrany zdraví zaměstnanců. Jestliže se vám zdá, že je váš zaměstnavatel nedodržuje, nebojte se ozvat. V první řadě konfrontujte jeho, a pokud se s ním nedohodnete, neváhejte se obrátit na příslušné úřady.
Načerpejte další informace
Pevná nebo pružná pracovní doba. O co vlastně jde?
Každému pracovníkovi vyhovuje jiná pracovní doba. Někdo dělá ve směnném provozu, někdo formou krátký/dlouhý týden a jiný má jasně stanovenou pracovní dobu. Dnes si rozebereme, jaký je…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Kratší výpovědní lhůta, delší zkušební doba. Co všechno může přinést novela zákoníku práce 2025?
Od 1. ledna 2025 bychom se měli dočkat novely zákoníku práce. Vláda tuto tzv. flexinovelu již schválila, nyní jej budou projednávat poslanci. Z tohoto důvodu může ještě dojít k …
Za co vás mohou propustit na hodinu a co vám ještě projde?
Udělali jste v práci průšvih, něco se vám zkrátka nepovedlo a nyní se bojíte, abyste nedostali výpověď? Žádný strach! Pokud nechodíte do práce neustále pozdě bez omluvy, nejste…