Jaké benefity táhnou? Stravenky, nebo pružná pracovní doba?
Samozřejmě, že si práci vybíráme podle toho, co umíme, co nás baví, kde žijeme nebo podle výše platu. Nezřídka ale naše rozhodování o tom, zda nabízenou pozici přijmout, ovlivní i to, zda a jaké benefity firma nabízí. Pro někoho jsou to možná drobnosti, pro jiného mohou být ale zajímavým lákadlem.
Co zaměstnavatelé nejčastěji nabízejí?
Nabídka benefitů se může u jednotlivých firem lišit. Pestrá bude zejména u větších společností ve městech, kde je i velká poptávka po zaměstnancích. Mezi nejčastěji nabízené benefity patří zejména:
- pět týdnů dovolené,
- stravenky,
- občerstvení a nápoje v práci,
- notebook,
- mobilní telefon k soukromým účelům,
- pružná pracovní doba,
- odborné vzdělávání,
- home office,
- u vyšších pozic služební automobil.
Preference v oblasti zaměstnaneckých benefitů se samozřejmě mění. Zvláště mladá generace už dnes tolik neslyší na finanční ohodnocení, do popředí se dostávají spíše lepší podmínky pro skloubení pracovního a osobního života a atmosféra ve firmě.
Například výsledky ankety pracovního portálu Profesia.cz z roku 2016 ukázaly, že finanční ohodnocení vázané na výkonovou složku je pro české zaměstnance stále velmi motivující. Nejzajímavějším bonusem zůstávají pro české zaměstnance progresivní výkonové složky mzdy a podíly na zisku. Tuto možnost volilo 36 % respondentů. Pro čtvrtinu zúčastněných je nejzajímavějším bonusem pružná pracovní doba.
Celkem vyrovnané jsou preference dovolené navíc (11 %), příspěvků na pojištění (12 %) a příspěvků na vzdělání a volnočasové aktivity (9 %). Setkat se můžete i se speciálními benefity, které jsou spojené s danou profesí. Pokud budete mít například práci řidiče na Vysočině, můžete mít možnost využívat pracovní auto i pro soukromé účely.
TIP: Máte zájem o práci na home office? Zjistěte, jak funguje v našem článku zde.
Nejlákavější je pružná pracovní doba a možnost práce z domu
Od stravenek a možnosti využívat mobilní telefon se nabídka benefitů posunula k pestré nabídce volnočasových aktivit, příležitostí pro vzdělávání nebo „zpružnění“ pracovní doby, pokud to charakter práce dovoluje. Pokud se vám podaří získat práci z domu v Šumperku či jiném městě, bude se s vysokou pravděpodobností jednat o administrativní či kreativní pozici.
Roste i obliba bonusů spojených s péčí o zdraví – od příspěvků na sportovní aktivity, masáže, přes zajištění nadstandardní zdravotní péče až po příspěvky na léky, lázeňské pobyty nebo rehabilitační péči a také využívání příspěvků na různé typy pojištění. Oblíbené jsou také sick days, na které jsme se podrobněji zaměřili v tomto článku.
Obecně lze říci, že je patrný odklon od jednorázových věcných bonusů a přesun k dlouhodobější podpoře zájmů nebo rozvoje zaměstnanců. Zvláště pro zaměstnance s rodinami je ale nejlákavější pružná pracovní doba, možnost pracovat z domova, případně firemní školka nebo dětský koutek.
Načerpejte další informace
Jak dlouho a jak často můžu být u lékaře na propustku?
Návštěva lékaře může pro pracující mnohdy představovat téměř nadlidský úkol. Odcházíte z práce pozdě odpoledne? To už na vás žádný lékař rozhodně čekat nebude. V těchto případech…
Co dělat, když dostanete vytýkací dopis?
Obdrželi jste vytýkací dopis a nevíte, co to pro vás znamená? Nebojte se, ne vždy musíte očekávat výpověď. Poradíme vám, jak ji ale případně zvrátit a také se dozvíte, jak se lze bránit…
Nyní prostě stonat nemůžu! Jak se nenakazit, když všichni kašlou
Období respiračních onemocnění obvykle začíná na konci září a trvá až do jarních měsíců. Během této doby je náš organismus vystaven nadměrnému množství bakterií a virů, které jsou všude…
Pevná nebo pružná pracovní doba. O co vlastně jde?
Každému pracovníkovi vyhovuje jiná pracovní doba. Někdo dělá ve směnném provozu, někdo formou krátký/dlouhý týden a jiný má jasně stanovenou pracovní dobu. Dnes si rozebereme, jaký je…