Je vám zle, ale na doktora to není? Fajn benefitem jsou sick days

Je vám zle, ale víte, že do tří pěti dnů budete jako rybička? Na neschopenku se vám moc nechce, protože první tři dny se neproplácí a práce se za vás stejně sama neudělá. Tak co s tím? Hodně firem už svým zaměstnancům nabízí benefity v podobě tzv. sick days.
Benefit, který vám umožňuje několik dní, které si můžete ročně vybrat (většinou to bývá 3-5 dní za rok), pokud se necítíte dobře a začíná na vás něco lézt.
Bývá využíváno právě tehdy, kdy pár dní úplně stačí k vyléčení nemoci a bylo by tedy zbytečné chodit kvůli tomu k doktorovi pro neschopenku a brát si celý týden volna nemocenské.
I poskytování a čerpání sick days zaměstnancům se musí řídit určitými jasnými pravidly.
-Vždy musí být jasně stanoveno za jakých podmínek a o kolik dnů zdravotního volna může zaměstnanec požádat.
-Jaká mzda v době čerpání zaměstnanci náleží, může to být mzda celá, ale také jen její část.
-Pokud je stanovena možnost čerpání sick days musí být jasně stanoveno, kterých zaměstnanců se týká. Zda ji podléhají všichni zaměstnanci i ti, kteří jsou zaměstnáni na základě dohod, nebo se vztahuje jen na stálé zaměstnance. Zde je potřeba velká opatrnost a jasná specifikace, aby nemohlo dojít k případnému nařčení zaměstnavatele z diskriminace.
-Zaměstnavatel si má právo stanovit, jaký bude postup při nevyčerpání zdravotního volna. Zda bude nebo nebude volno převedeno do dalšího roku nebo zda jej třeba v rámci odměny zaměstnanci proplatí a podobně.
-Výše uvedená pravidla pak musí být vždy zakotvena v kolektivní nebo individuální smlouvě. Případně mohou být stanovena vnitřním předpisem firmy.
Co když zaměstnanec sick days nevyčerpá?
Vzhledem k tomu, že záleží hlavně na zaměstnavateli a na domluvě zaměstnavatele se zaměstnancem, kolik a jestli vůbec nějaké zdravotní volno povolí, záleží poté i na domluvě obou, jestliže daný počet dní pracovního volna zaměstnanec nevyčerpá. Někteří zaměstnavatelé mohou sick days převést do dalšího kalendářního roku, ale nebývá to pravidlem.
Nevyčerpané sick days mohou být převedeny do dalšího roku, ale nebývá to pravidlem.
Další články
O půl hodiny kratší pracovní doba? Překvapivě by to tolik nevadilo ani firmám (Následující článek)Dvě stejně dobré pracovní nabídky? Poradíme, podle čeho se rozhodnout
Pokud je v práci dobrá parta, na kolegy myslíte i o dovolené. Co jim dovézt? (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce