I vás můžou v práci okrást. Jak v takové situaci postupovat?
Minule jsme se zabývali takzvanou pojistkou na blbost, která se vyplatí pořídit pro případ způsobené škody na majetku zaměstnavatele během pracovní doby. Jak ale postupovat , když se poškozeným stanete vy a v práci vás okradou? Máte právo na finanční náhradu?
Podle zákoníku práce zaměstnavatel odpovídá zaměstnanci za škodu:
- která mu vznikla při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním porušením právních povinností nebo úmyslným jednáním proti dobrým mravům. Co je považováno za plnění pracovních úkolů a přímou souvislost s ním je vysvětleno u obecné odpovědnosti zaměstnance.
- kterou mu způsobili porušením právních povinností v rámci plnění úkolů zaměstnavatele zaměstnanci, jednající jeho jménem.
(více zde)
Skutečnost, že vám bude vzniklá škoda zaplacena, ale není tak jednoznačná. Především musíte krádež nahlásit nejpozději do 15 dnů od jejího zjištění. Významnou roli dále hraje, zda vám byla odcizena věc obvykle nošená nebo věc obvykle nenošená.
Mezi věci obvykle nošené patří mobily, hodinky, kabelky, tašky, osobní předměty (prstýnky, náušnice,…) nebo oblečení. Podmínkou je, že předměty před odcizením byly uloženy na místech pro ně určených, například ve speciálních zásuvkách. Příklad: Pracujete-li v kanceláři, obvykle si hodinky nesundáváte. Pokud si je sundáte, necháte položené na desce stolu a někdo vám je odcizí, zaměstnavatel za tuto krádež nenese odpovědnost. Stejná situace nastává v momentu, když je vám ukradena věc, kterou obvykle do práce nenosíte a pouze ji přenášíte (například v létě přenášíte zimní kabát koupený toho dne v obchodu).
Obvykle nenošené věci jsou drahé šperky, dopravní prostředky, větší finanční obnosy (výjimku tvoří den výplaty) a obecně věci přesahující částku deseti tisíců korun. Jejich plnou náhradu vám zaměstnavatel vyplatí pouze v případě, že vám byly ukradeny i poté, co jste si je u něho uložili do zvláštní úschovny (například do trezoru). Podobně je to i s dopravními prostředky, které musíte parkovat na místech zaměstnavatelem určených, pokud taková jsou. Za žádné další ztráty zaměstnavatel neodpovídá.
Další články
Aby práce nebyla trápením. Několik praktických rad k přežití (Následující článek)Dostanete třináctý plat? Letos se z něj bude těšit více jak polovina zaměstnanců firem
Dobrovolnická práce - šance pro nezaměstnané získat praxi (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce