Jak snášíte kritiku? Se slzami v očích? Poradíme, jak se s ní vyrovnat
Šéf si vás zavolá na kobereček a vytkne vám něco. Jak se cítíte? Hrnou se vám slzy do očí nebo je vám to jedno? Kritika se snáší špatně. Záleží na nastavení jedince. Velký díl má na tom i nastavení současné společnosti, kdy se vše hodnotí a musíme podávat naprosto dokonalý výkon. Jenže...jsme jenom lidé a lidé zkrátka chybují. Hlavně, právě ty chyby nás posouvají kupředu, když vás bude stále jen někdo chválit, nic nového se nenaučíte. Pojďme si říct, jak takovou kritiku zvládnout se ctí.
Kritika vyvolává emoce, to je naprosto přirozené. Zoufalství, ponížení, ale také pocit selhání, nemá-li dotyčný pravdu. Není dobré tyto emoce potlačovat a dusit je v sobě, ať už jsou pozitivní či negativní. Máte pocit, že jste do své práce vložili všechen čas i energii navzdory tomu, že váš šéf na vás rozzuřeně křičí? Vyjádřete svoji lítost. Řekněte kolik času a úsilí jste úkolu věnovali a jak jste dělali vše proto, aby se podařil. Možností projevit lítost a popsáním celé situace se vám uleví. Problém vybublá ven. Pak už může nastoupit otázka, co se nelíbí, kde je problém. V závěru potom následuje návrh řešení. Například jak věc předělat. Pokud se vám podaří se kritikou takto prokousat a zpracovat ji, vyjdete z ní posíleni.
Zjišťujte, co jste podle šéfa udělali špatně
Jen tak se pro příště můžete chyby vyvarovat. Nejhorší je uražené mlčení. Ostatně správný manažer by měl svoji nespokojenost umět zdůvodnit a vám dát případně prostor k argumentaci. Pokud vám někdo vaše návrhy smete ze stolu a přitom nebude schopen říct, kde je chyba, zůstanete příště ostražití. Budete se bát cokoli navrhnout, protože vycítíte, že vaše nápady stejně nebudou přijaty.
Pokuste se zůstat v klidu, neobviňujte se ze selhání
Snažte se také zachovat klid. To je ovšem těžké. Většinou totiž máte snahu buď zaujmout obranný postoj, nebo zaútočit. Ani jedno není dobré. Fajn je ale třeba odlehčit atmosféru. Vtipnou poznámkou. Zjistíte pak, že kritika není tak tragická a můžete společně domluvit na řešení problému. Nevztahuje si kritiku osobně, jde jen a jen o práci.
Přiznejte, že se vám něco nepovedlo
Máte-li pocit, že kritizující má pravdu, nebojte se přiznat, že se vám něco nepovedlo. Kritika tím překvapíte, s tím nepočítá. Přiznat chybu nedokáže každý. Ale stejně jako umět chybu přiznat, je důležité i umět správně kritizovat. Konstruktivní kritika pomáhá.
Nebojte se pochválit
Stejně tak jako většinou neumíme správně přijímat kritiku, neumíme přijímat chválu. Přitom ta je minimálně stejně důležitá. Chválu si nedokážeme užít, máme tendenci ji zlehčovat, tvářit se, že vlastně o nic nejde. To je chyba. Pochvala za dobrou práci je naším motorem, který nás žene dál. Takže učte se kritizovat, kritiku přijímat, ale také chválit a chválu přijímat.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…