Jak správně během pohovoru vyjednávat o platu
Ne vždy je zaměstnavatel nebo personalista během pohovoru sdílný a prozradí vám výši vašeho možného budoucího platu. Prostor na otázky ke konci přijímacího pohovoru můžete proto využít právě ke zjištění této informace. Jak se ale správně zeptat?
Kdy se zeptat během pohovoru na plat?
Projednávat se zaměstnavatelem otázky ohledně vašeho platu bývá vždy ošemetné. To platí zejména, když pod jeho vedením ještě vlastně ani zaměstnáni nejste a o pracovní pozici teprve usilujete na přijímacím pohovoru. Jak platové podmínky zjistit, ale zároveň nevypadat jako někdo, komu jde v nové práci jenom o peníze? Především si tuto otázku nechte až do samotného závěru rozhovoru, kdy vám osoba vedoucí pohovor dá prostor na vaše otázky. Je skutečně neslušné sotva dosednout na židli a hned na zpovídajícího vypálit otázku, kolik zaplatí. Na druhé straně tak dobrý dojem opravdu neuděláte.
Jak odpovědět na otázku ohledně platu?
Je ale dost možné, že vám otázku ohledně financí položí sám zaměstnavatel či personalista. Pokud se tak stane na začátku pohovoru, můžete odpovědět, že byste nejprve chtěli znát všechny detaily ohledně kýžené pozice, abyste pak lépe mohli přijít na adekvátní výši vašeho budoucího platu. I tak může být pro vás odhad mzdy samozřejmě těžký. Mnohdy nemůžete vědět, zda vyřčená částka nepřijde druhému člověku příliš vysoká, nebo naopak příliš nízká. Pomoci vám nicméně může, když zvážíte věci jako vaše vzdělání, dosavadní pracovní zkušenosti, náplň a pozici budoucího zaměstnání, možnost kariérního postupu, velikost podniku či další benefity, jež by vám konkrétní pozice mohla nabídnout. Přesnou sumu ovšem neříkejte a zároveň se vyhýbejte srovnávání s ostatními. Větou: "Slyšel/a jsem, že Pepa Novák u vás vydělává dvacet tisíc, tak bych si zhruba tolik asi taky představoval/a," opravdu nikoho neoslníte. Naopak to zavaříte možná i Pepovi, když se jeho nadřízený dozví, že po známých rozhlašuje, kolik u nich ve firmě platí.
Je-li vám i přesto nepříjemné na takovou otázku odpovídat a raději byste počkali, co vám nabídne druhý, můžete zkusit zareagovat protiotázkou a zeptat se, jakou částku by si představoval on. Možností je také odpovědět ve smyslu, že je pro vás jakákoliv seriózní nabídka přijatelná, čímž dáte najevo, že bude-li práce dostatečně zajímavá, popřípadě vám přinese jiné výhody, vysoký plat pro vás není nejdůležitější.
Nelžete během pohovoru
Také může padnout otázka, kolik jste si vydělávali v předešlém zaměstnáni. A tady pozor. Nelžete a nenavyšujte skutečnou částku, kterou jste v minulosti dostávali v naději, že také v nové práci tím pádem dostanete přidáno. Jako i s jinými nepravdami, které během hovoru pustíte pro lepší dojem do éteru, i tady může lež dřív či později vyjít najevo a vám z toho tak bude koukat pěkný malér. Zároveň ani nemůžete mít jistotu, že informovaný personalista už vlastně dávno odpověď na svou vlastní otázku nezná.
Když je vám nabídnuto málo
Výjimkou nejsou během pohovoru ani situace, kdy vám nabídnutá částka bude připadat malá. Stejně jako to platilo se samotnou platovou otázkou, ani tady hned nevyhrkněte své zklamání. Spíše mírněji podotkněte, že nabídku ještě důkladně promyslíte doma. Pokud jste zaměstnavatele či personalistu přesvědčili, je dost možné, že se sami ozvou a nabídnou vám vyšší částku. A hlavně: Pokud je pro vás nové místo dostatečně atraktivní, nenechte se od něj odradit jenom nízkým platem.
Další články
Platí vám v práci málo? Ale jak si říci si o navýšení platu? (Následující článek)Chyby, které děláte při shánění práce - II.díl
Když během pohovoru padnou diskriminační otázky (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce