Ještě nejste plnoletí a chcete podnikat? Jde to, ale má to své podmínky
Máte super nápad a víte, že byste s ním mohli na našem trhu uspět. Chcete rozjet pdnikání. Co s tím, že vám ještě nebylo 18 let? Jde to, když ještě nejste zletilý? Možné to je, jen musíte splnit nějaké podmínky. Jaké to jsou? Dozvíte se v našem článku.
Jestli chcete rozjet byznys dřív, než budete plnoletí, můžete. Občanský zákoník to od roku 2014 v §33 umožňuje. Klade ale dvě podstatné podmínky: aby mohl nezletilý podnikat, potřebuje souhlas zákonných zástupců, tedy většinou rodičů. Ani to není dost: jejich souhlas ještě musí posvětit soud.Uvádí to server penize.cz.
Zákon vychází z toho, že právě zákonní zástupci mladého člověka nejlíp znají a dovedou nejlíp posoudit, jestli je dost zralý, aby se do podnikání se všemi jeho riziky a nástrahami vrhnul, proto nechává hlavní slovo na nich. Pro jistotu ale ještě vyžaduje, aby názor rodičů revidoval soud.
Stačí souhlas jednoho z rodičů
Může se samozřejmě stát, že pro vaše podnikání bude mít pochopení jen jeden z rodičů, zatímco druhý bude proti. Ideálně by měli souhlasit oba, soud se ale spokojí i se souhlasem jednoho. Soudce se ale určitě bude ptát, co vede druhého rodiče k tomu, že si podnikání nezletilého potomka nepřeje. A důvody vyhodnotí.
Mladý člověk také bude muset soudu vysvětlit, co ho k časnému zahájení podnikání vede, jaké pro něj má předpoklady a jak si ho představuje – tedy aspoň stručně nastínit svůj byznysplán. Spíš než vaše obchodní vyhlídky ale soud bude hodnotit, jestli máte dost rozumu, abyste si zbytečně nenamleli a nezadělali na dlouholeté potíže. Jakkoli se vám to nemusí líbit, soud má zkrátka za úkol ochránit vás případným zamítnutím před vaší vlastní horlivostí.
Pokud však rodiče za čas zjistí, že vám to podnikání zas až tak nejde, nemohou své rozhodnutí změnit tak rychle. Aby mohli jednou daný souhlas odvolat, budou znovu potřebovat přivolení soudu, který bude posuzovat jejich důvody.
Návrh na povolení podnikání nezletilému podle § 33 občanského zákoníku se podává okresnímu soudu příslušnému podle místa bydliště. Podat ho můžete přímo vy, nebo vaši zákonní zástupci. Každopádně byste měli svou žádost dobře zdůvodnit, vysvětlit, v čem a proč podnikat chcete, a přiložit ověřený písemný souhlas zákonných zástupců. Následně proběhne ústní jednání.
Když soud vašemu návrhu vyhoví, a vyberete si výdělečnou činnost, pro kterou je na základě zvláštního předpisu, tedy živnostenského zákona, stanovený minimální věk podnikatele, bude se tato podmínka automaticky považovat za splněnou, i když vám ve skutečnosti bude míň – přivolení soudu ji nahradí. Budete moct požádat o vydání živnostenského oprávnění, zřídit si bankovní účet, spravovat majetek a finance firmy, pronajímat si nebo zakoupit prostory k provozu své podnikatelské činnosti a dělat další úkony, které s podnikáním souvisejí.
Když u soudu pohoříte, není úplně všechno ztracené. Pořád zůstává možnost podnikat alespoň tak, jak to šlo před tím, než nabyl účinnosti nový občanský zákoník – tedy prostřednictvím odpovědného zástupce, kterým může být někdo z rodičů, plnoletých sourozenců nebo známých.
Důležité je vyzdvihnout, že pro povolení podnikání podle §33 není stanovená žádná spodní věková hranice, záleží na duševní vyspělosti nezletilého.
Kromě výš popsané cesty existuje ještě jedna. V §37 umožňuje občanský zákoník, aby soud nezletilému, přiznal plnou svéprávnost, kterou obvykle nabýváme až v osmnácti. V takovém případě se právní způsobilost nezletilého neomezuje jen na podnikání. Víc je ale i podmínek, jejichž splnění bude soud prověřovat. Takovému člověku musí být minimálně šestnáct let a musí soud přesvědčit, že je schopný si plně obstarávat své záležitosti a sám se živit. S návrhem i v tomhle případě musí souhlasit zákonný zástupce. Když některou z podmínek nesplníte, vyhoví soud návrhu, jen když jsou pro přiznání svéprávnosti vážné důvody. Typickou situací, kdy se k přiznání svéprávnosti přistupuje, je, že se musíte vdávat nebo ženit, protože se ukázalo, že brzy přiletí čáp. Ani svéprávný mladý podnikatel ale nesmí před osmnáctými narozeninami řídit auto nebo pít alkohol.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…