Karenční doba bude platit už jen několik týdnů, první tři dny už nebudete stonat zadarmo
Od prvního července se změní pravidla ohledně neschopenek. V případě nemoci byste neměli tratit tolik jako doteď. První tři nemoci už totiž nebudou bez peněz. Zrušení karenční doby je tak definitivně schváleno. Kolik peněz první tři dny nemoci na neschopence dostanete?
První tři dny se tak od poloviny roku 2019 začnou počítat stejně, jako v této době čtvrtý až čtrnáctý den pracovní neschopnosti. Zaměstnavatelé tedy lidem zaplatí 60 procent takzvaného vyměřovacího základu – což je hrubá mzda zkrácená takzvanými redukčními hranicemi.
Lidem, kteří pracují na směny, se do prvních tří dnů se počítá maximálně 24 hodin naplánovaných směn. Počínaje 25. hodinou tedy začne nemocný zaměstnanec dostávat náhradu mzdy, přestože – kdyby měl podle plánu tři desetihodinové směny – ho to zastihne ještě uprostřed té třetí.
Mezi pracovní dny se počítají i svátky, pokud by zaměstnanec šel v tento den jinak do práce.
Karenční doba se netýkala nařízené karantény. Ta byla výjimkou, při níž lidé dostávali peníze hned od začátku pracovní neschopnosti.
S průměrnou mzdou si tedy od července polepšíte o 2400 korun.
Nemocný zaměstnanec s průměrnou mzdou kolem 32 tisíc korun hrubého měsíčně dostane celkem o skoro 2400 korun víc než nyní – přesně 795 korun za každý z prvních tří dnů pracovní neschopnosti. V porovnání s tím, kolik by si vydělal bez nemoci, je to sice málo, ale pořád o dost lepší než nic.
Pokud má někdo výplatu 20 tisíc korun měsíčně, dostane od července při nemoci o 1500 Kč víc než nyní. A člověk s nadprůměrnou mzdou 50 tisíc korun získá při nemoci o 3300 Kč navíc asi 1101 Kč za den.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…