Může váš zaměstnavatel sledovat vaši činnost na počítači? Ano, ale je to složitější...

V pracovní době se občas kouknete na Facebook, přečtete si článek nebo něco zaplatíte přes internet banking. To jsou celkem běžné věci a pokud nepřekračují rozumnou míru, zaměstnavatelé je většinou tolerují.Přesto jsou situace, kdy vám do služebního počítače mohou nainstalovat sledovací software. Pokud vám totiž zaměstnavatel zakázal, abyste firemní počítač používali i k soukromým účelům, může to podle zákoníku práce přiměřeným způsobem kontrolovat.
Co ještě ano a co už je „přes čáru“?
Zákoník práce dokonce říká, že zaměstnanci nesmějí bez souhlasu zaměstnavatele užívat pro svou osobní potřebu výrobní a pracovní prostředky zaměstnavatele včetně výpočetní techniky ani jeho telekomunikační zařízení. Dodržování zákazu je zaměstnavatel oprávněn přiměřeným způsobem kontrolovat.
Kontrola ovšem nesmí narušovat soukromí zaměstnance. Pokud se tedy vedení firmy rozhodne například pro instalaci monitorovacího softwaru, je nutné se kromě technických záležitostí seznámit také s právními aspekty této problematiky.
Zaměstnavatel může bez předchozího upozornění sledovat dobu strávenou na internetu či využití programů. Kontrola firemních e-mailových schránek či paměti počítačů a externích nosičů dat je možná jen po předchozím upozornění.
Zakázané je naopak sledování obsahu soukromých e-mailových schránek, obsahu rozhovorů online komunikátory jako je Skype či ICQ. Zaměstnavatel by takto postupoval protizákonně a hrozila by mu pokuta od inspektorátu práce, zaměstnanec by se navíc mohl domáhat náhrady škody.
Zaměstnavatel může vědět, kde a jak dlouho se zaměstnanec na internetu pohybuje, ale nikoliv již co je obsahem jeho přístupu, pokud jde o soukromé záležitosti zaměstnance.
Že občas pošlete soukromý e-mail, by na výpověď samo o sobě stačit nemělo. Zaměstnavatel by měl prokázat, že kvůli nadměrnému surfování zanedbáváte své povinnosti. Nehledě na to, že v dnešní době můžete Facebook nebo Skype potřebovat k práci úplně stejně, jako jiní lidé třeba Excel. Těžko vám pak mohou vyčítat, že na těchto stránkách trávíte čas.
Jsou firmy, kde je soukromé surfování dovoleno: Dnes už je poměrně častý benefit, že dostanete služební notebook s povolením používat jej i k soukromým účelům. I tady ale platí, že v pracovní době byste počítač měli používat hlavně k práci. Také případný sledovací program by vás pak měl kontrolovat jen v hodinách, které odpovídají pracovní době.
Další články
Nejmíň si vydělá číšník a nejvíc specialista v řízení letového provozu (Následující článek)Nepodceňujte šikanu na pracovišti
Chyby, které děláte při shánění práce - II.díl (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce