Na co mám nárok ve zkušební době?
Tápete v tom, jak má být vlastně zkušební doba dlouhá, co můžete vy a co může váš šéf? Může ji třeba zopakovat nebo vy prostě z práce odejít ze dne na den? Zkušební doba je určená k tomu, aby se zaměstnanec se zaměstnavatelem vzájemně oťukali, zkusili, jestli jim to spolu bude klapat – když se ukáže, že ne, může jeden nebo druhý pracovní poměr bez vysvětlování okamžitě ukončit.
Zkušební doba však není povinná ani automatická, zaměstnavatel a zaměstnanec se na ní musejí písemně dohodnout, jinak je neplatná. Obvykle se zkušební doba sjednává v pracovní smlouvě. Případně lze uzavřít samostatnou písemnou dohodu o zkušební době. Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který je domluvený jako den nástupu do práce. Později, zpětně a dodatečně, zkušební dobu sjednat nejde.
Zkušební doba může trvat maximálně tři měsíce, u vedoucích zaměstnanců šest měsíců. Za vedoucího zaměstnance se považuje každý pracovník, který má právo řídit a úkolovat aspoň jednoho podřízeného.
Prodlužovat vám zaměstnavatel zkušební dobu během pracovního poměru nesmí. Teoreticky se ale můžete dohodnout na jejím zkrácení nebo zrušení.
Novou zkušební dobu by bylo možné dohodnout jedině v případě, že by nešlo o změnu pracovního poměru, ale o založení nového pracovního poměru – což by se mohlo stát například jmenováním do vedoucí funkce.
Zkušební dobu lze prodloužit v jediném případě: když v jejím průběhu zaměstnanec nepracuje kvůli celodenním překážkám v práci nebo kvůli dovolené. Když tedy půjdete po dohodě se zaměstnavatelem k zubaři, dostanete horečku a nebudete schopní přijít do práce nebo si vezmete dovolenou, zkušební doba se o tyto dny prodlouží.
Ve zkušební době může zaměstnavatel i zaměstnanec pracovní poměr snadno a rychle ukončit, bez vysvětlování. V obou případech je ale nutné udělat to písemně. Rozhodně nestačí bouchnout do stolu a říct šéfovi, že už vás v práci neuvidí.
Písemné oznámení o zrušení pracovního poměru je možné předat osobně do vlastních rukou, případně i elektronicky nebo poštou. Důležitý je ale termín – dokument musí být doručený nejpozději poslední den zkušební doby, jinak zrušení pracovního poměru nebude platit.
Kdy vás vyhodit nesmí
Zaměstnanec je ve zkušební době zranitelnější, může o práci kdykoli přijít. Pokud ale ve zkušební době skončíte v pracovní neschopnosti, jistou zákonnou ochranu nad sebou máte. Prvních čtrnáct dní pracovní neschopnosti s vámi zaměstnavatel pracovní poměr ukončit nemůže. Patnáctý den pracovní neschopnosti už vás ve zkušební době zaměstnavatel může propustit zcela v souladu se zákonem.
Každopádně jinak platí, že když ve zkušební době onemocníte, máte nárok na náhradu mzdy a nemocenské dávky (minimálně do té doby, než vás propustí). Každý zaměstnanec, který nastoupí do nového pracovního poměru, je totiž ze zákona od prvního dne nemocensky pojištěný a zaměstnavatel má povinnost za něj nemocenské pojištění odvádět.
Dovolená
Nárok na dovolenou není v zákoně na zkušební dobu nijak navázaný. Abyste mohli dovolenou čerpat, musíte u zaměstnavatele odpracovat alespoň šedesát dní, případně splňovat další podmínky. Není tedy vyloučené dovolenou ve zkušební době dostat. Stejně jako u jiných zaměstnanců ale záleží do značné míry na zaměstnavateli, kdy a na jak dlouho dovolenou poskytne.
Pokud jde o stravenky a další benefity, žádný zákonný nárok na ně nemáte, záleží čistě na zaměstnavateli, jestli vám je nabídne už ve zkušební době, později nebo vůbec. Pokud benefity po konci zkušební doby slibuje, je dobré takovou dohodu zanést do pracovní smlouvy. Jinak se může stát, že se výhod nedočkáte.
Zdroj: penize.cz
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…