Nepodceňujte šikanu na pracovišti
Šikana není pouze pojmem ze školních lavic. Svým obětem dokáže pořádně znepříjemnit život také v zaměstnání. Agresory přitom nemusejí být jenom kolegové, ale i samotní nadřízení. Jak šikanu rozpoznat a jak se proti ní bránit?
Ohledně šikany na pracovišti mluvíme nejčastěji o takzvaném mobbingu. Tento pojem v sobě zahrnuje mnoho různorodých praktik, jejichž cílem je vědomě znepříjemňovat jedincův pobyt na pracovišti. Dochází-li k takovému chování u nadřízeného, setkáváme se poté s bossingem. Zde se jedná převážně o psychický druh šikany, kdy je na zaměstnance například nakládáno nadměrné množství práce, nebo je omezována jeho svoboda v pracovní době.
Pět kategorií šikany na pracovišti
Podle formy provádění rozlišujeme šikanu na pracovišti do následujících kategorií:
Kategorie I: Útok na možnost vyjádřit se
Nikoho nezajímá váš názor. Je vám odepíráno právo vyjadřovat se k různým pracovním záležitostem.
Kategorie II: Útok na sociální vztahy
Záměrně jste přehlíženi. Nikdo s vámi nemluví a všichni se vám vyhýbají.
Kategorie III: Útok na vaši pověst a vážnost
Zesměšňování vaší osoby a pomlouvání. Slovní útoky.
Kategorie IV: Útok na kvalitu pracovního či osobního života
Sabotování vaší pracovní činnosti. Nadměrná zátěž.
Kategorie V: Útok na zdraví
Fyzické násilí. Sexuální obtěžování.
Jak se šikaně ubránit?
Možná si myslíte, že by se vám nic podobného stát nikdy nemohlo. Obětí šikany se ale může stát bohužel kdokoliv. Začíná nenápadně a mnohdy třeba i druhou stranou neplánovaně. Nesednete si s některým kolegou, či se nepohodnete se šéfem, a rázem se stanete terčem pomluv, nebo je na vás navalena velká spousta úkolů. Malé konflikty ale můžou spustit lavinu a druhý člověk se může ve psychickém utlačování vaší osoby začít vyžívat. Jedná-li se o kolegu, s sebou navíc může strhnout i další spolupracovníky a vy se tak rázem stanete člověkem vyloučeným z kolektivu, pro něhož je denní docházka do zaměstnání utrpením.
Řešit takovou situaci rozhodně není jednoduché. Pokud k šikaně dochází ze strany zaměstnavatele, většina lidí se také bojí vyhazovu, proto o celé záležitosti raději mlčí. Jednat byste každopádně měli okamžitě, jakmile máte na podobné chování podezření. I za cenu ztráty práce o svých problémech na vhodných místech promluvte. Těmito místy je váš nadřízený, nebo personální oddělení vašeho zaměstnání. Pokud se jedná o bossing, nebojte se obrátit na odborovou organizaci. V nejhorších případech můžete hledat pomoc i u právníků nebo policie. Psychicky si dodávejte sílu tím, že si uvědomíte, že slabým je vlastně váš protivník, když se musí uchylovat až k takovému jednání. Podporu a radu hledejte u rodiny a přátel. Nejlepším řešením je někdy také odejít z práce. Zatímco nové zaměstnání si můžete najít, poškozené psychické zdraví vám už nikdo nevrátí.
Další články
Dobrá zpráva pro nezaměstnané - bude více pracovních míst (Následující článek)Máte ještě nyní loňskou dovolenou? Můžete si ji vybrat, kdy chcete
Platí vám v práci málo? Ale jak si říci si o navýšení platu? (Předchozí článek)
Zobrazit další články na téma práce