S šikanou v práci má zkušenosti hodně lidí. Jak se jí bránit?
To, že po vás šéf chce, abyste plnili svoje pracovní úkoly, trvá na svém nebo se na vás někdy trochu křivě podívá kolega, šikana určitě není. Pokud vás ale někdo nespravedlivě buzeruje soustavně a trvá to už dlouhou dobu, tady už se o šikaně hovořit dá. A nemělo by se to brát na lehkou váhu. Cílené a pravidelné znepříjemňování času tráveného na pracovišti směrem od některého z kolegů či šéfa si zažil přibližně tak každý třetí člověk. Nezřídka bývá šikana na pracovišti i příčinou některých sebevražd. Takové konečné řešení je však zbytečné, to už je lepší dát výpověď.
Občasné napětí, povinnost plnění pracovních úkolů i sem tam nějaká pomluva. To je v podstatě běžné pracovní prostředí, pokud jde o kolektiv více lidí. Šikana je neetické až agresivní chování, které se opakuje a trvá déle než půl roku.
Šikana v práci rozhodně není častější u soukormých firem. Podle zkušeností neziskové organizace Mobbing Free Institut, která pomáhá obětem šikany, se šikana objevuje nejčastěji ve státní správě, zdravotnictví a školství. Samozřejmě obětmi šikany jsou hlavně podřízení pracovníci.
Utrpení pro šikanovaného zaměstnance nemusí jít pouze ze strany šéfa, nešťastník se může stát terčem i pro své kolegy.
Šikanování na pracovišti není nic nového. Dokonce ji v současné době už i vymezují anglické pojmy:
Mobbing - souhrnný název pro nejrůznější formy znepříjemňování života v pracovním kolektivu. Charakteristické rysy mobbingu jsou skrytost, zákeřnost a rafinovanost.
Bossing - to je především psychická šikana nadřízeného vůči podřízenému.
Jak šikaně předejít?
Jakmile vycítíte, že se v práci něco děje, nenechte to jen tak být. Pokud třeba vejdete do místonosti a všichni zmlknou, tak se zeptejte, co řeší a jestli vás třeba nepomlouvají. Nebudete tak vypadat jako oběť, trochu zákeřným kolegům vezmete vítr z plachet.
Snažte si v práci vybudovat svůj okruh příznivců nebo přátel. Vždycky se pak najde někdo, kdo se vás zastane.
Pokud nic z toho nefunguje a přesto k šikaně dochází, obraťte se na někoho, komu důvěřujete a kdo by vám mohl šikanu dosvědčit. Klidně si situace věcně popište, vyvarujte se emocí.
Pokud tím, kdo vás šikanuje je šéf, obrana bude složitější. Nejprve zkuste asertivně šéfovi říct, kde jsou vaše hranice. Je možné zajít za nadřízeným vašeho šéfa a opět objektivně a bez emocí popsat situaci. Schovávejte si maily, sms zprávy...
Pokud nic z toho nezabere, najděte si jinou práci. Žádná nestojí za to, abyste se pak dlouhá léta léčili na psychiatrii.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…