O kolik si polepšila jednotlivá povolání? A kde to zase taková sláva nebyla?
V současné době jsou mzdy, respektive jejich růst na vrcholu. Přesto jsou v tempu růstu u jednotlivých profesí velké rozdíly. Zatímco kovář si za deset let polepšil téměř o deset a hasič takřka o třináct tisíc korun, jsou profese, kde se přidávaly jen stokoruny. O kolik si polepšila jednotlivá povolání za deset let, tedy od roku 2007 do loňska, ukazuje srovnání mzdových mediánů, které přinesl Český statistický úřad.
Za posledních deset let některé profese jiné předběhly a jinde zase rozdíly tak velké nejsou. Například strojvedoucí má dnes na výplatnici 39 755 korun, horník přes 33 tisíc. Ještě před deseti lety však bylo fárání do dolů lépe odměňovanou činností. Strojvedoucí patří mezi povolání, která si za deset let nejvíce polepšila. Mezi profese, které si nejméně polepšily patří třeba tesaři a truhláři. Mzda jim vzrostla jen o dvě procenta. Mezi tyto profese patří i řídící letového provozu. V roce 2007 brali v průměru 171 520 korun a o deset let později 178 062 korun. Mzdy příliš nevzrostly ani farmacuetům nebo uklízečům veřejných prostranství. Ale i stavební dělníci a řidiči nákladních vozů si polepšili jen o několik procent.
Naopak nejvyšší skok za posledních deset let zaznamenali lékaři. Polepšili o zhruba 20 tisíc na bezmála 59 tisíc korun měsíčně. Motivující odměňování včetně dorovnávání přesčasů už dnes běžně nabízejí i státem a kraji řízené nemocnice. Velký skok zaznamenali například i hasiči nebo kováři. Hasičům narostl plat z 24 603 na 37 244 korun.
V poslední dekádě průměrná mzda podle Českého statistického úřadu vzrostla nominálně o 40,7 procenta a reálně o 16,4 procenta. Mzdy stoupají velmi podobným tempem jako před deseti lety, než je zarazila hypotéční krize.
Průměrná měsíční mzda v prvním čtvrtletí 2018 meziročně vzrostla o 8,6 procenta na 30 265 korun. Růst reálné mzdy o 6,6 procenta byl nejvyšší od roku 2003.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…