Pauza na oběd – jakými pravidly se řídí a kdy na ni máte nárok?
Pauza na oběd. Jde o základní potřebu a naprosto samozřejmou věc, přesto se kolem ní může strhnout divoká diskuze. Jak je to s přestávkou, když chodím jen na 6 hodin? Co když na oběd nejdu, můžu pak odejít dříve z práce? Musím využívat jídelny v zaměstnání, nebo si můžu koupit jídlo, kde chci?
Máte na pauzu ze zákona právo?
Zhltnete svůj oběd v rychlosti u počítače, nebo se najíte v klidu v restauraci? Záleží na vás, pokud pracujete osm hodin denně, máte nárok na půlhodinovou pauzu. Zaměstnavatel nemá povinnost vám zajistit stravování, je však povinen vám ve všech směnách, s výjimkou situace, kdy jste vyslaní na pracovní cestu, stravování umožnit tak, že vám poskytne přestávku v práci na jídlo a oddech.
Na přestávku na jídlo v délce 30 minut byste měli mít nárok po 6 hodinách nepřetržité práce. Mladistvému (tj. ve věku do 18 let) musí být tato přestávka poskytnuta (a to vždy, za jakýchkoliv okolností) nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce.
Pokud si tedy seženete práci v podobě brigády, měli byste vždy trvat na tom, že by vám měl zaměstnavatel poskytnout přestávku na oběd – počítejte i s tím, že se může trochu cukat, ale nenechte se jen tak odbít.
Pokud si půlhodinovou přestávku na oběd nevyberete, je to jen vaše rozhodnutí, nemůžete z práce odejít předčasně. Přestávka se totiž nevybírá na začátku nebo na konci pracovní doby. Během přestávky můžete ze zaměstnání odejít, pokud to povolují bezpečnostní pravidla.
TIP: Nevyhovuje vám vaše práce? Možná není chyba ve vás, ale ve vašem šéfovi. Projděte si několik typů nesnesitelných šéfů v našem článku zde.
Přestávka se dá rozdělit na poloviny
Kromě délky přestávky je stanoveno i pravidlo, podle kterého je možné ji rozdělit na dvě poloviny. V takovém případě jedna část musí být dlouhá alespoň 15 minut, ostatní musejí být dlouhé alespoň tolik, aby splnily svůj účel, tedy oddech a možnost se najíst.
Ostatně idea, že člověk bude od 6 do 12 v práci a mezi tím si nedá ani svačinu, je poněkud absurdní, byť bohužel často provozovaná. Šest hodin bez jídla a sebekratšího odpočinku dokáže zkazit i práci, která vás baví, pokud to má být pravidlem. Bohužel, jestli pracujete na šestihodinové směny, ze zákona nárok na přestávku na oběd nemáte, záleží jen na dohodě se zaměstnavatelem, jestli vám ji umožní.
Bezpečnostní přestávka
Kromě pauzy na oběd můžete v práci narazit i na bezpečnostní přestávky, které jsou obvyklé zejména u práce, jež je příliš jednotvárná. Bezpečnostní přestávka se počítá do pracovní doby a může při ní být vykonávána jiná práce, která však musí mít úplně jiný charakter (nesmí zatěžovat mozek a tělo tím stejným způsobem jako ta, od které si má zaměstnanec odpočinout).
Délka bezpečnostní přestávky se odvíjí od typu práce a jejího charakteru. Třeba pokud pracujete u počítače, máte nárok na deset minut vždy po dvou hodinách práce. Jestliže máte například práci řidiče kamionu, musíte dodržovat bezpečnostní přestávky po 4,5 hodinách. Přestávka v takovém případě činí až 45 minut.
TIP: Uvažujete o změně zaměstnavatele? Oslňte ho propracovaným životopisem! Prostřednictvím našeho formuláře si ho můžete vytvořit za pár minut.
Vytvořit profesionální životopis
Doufáme, že vám tento článek pomohl objasnit, jakými pravidly se řídí pauza na oběd a na co máte v rámci své práce nárok. Nikdy nepočítejte s tím, že bude zaměstnavatel férový, a nebojte se ozvat, pokud vám nebude chtít poskytnout přestávku, na kterou máte nárok. U kratších úvazků se naopak snažte dohodnout tak, aby pro vás práce zkrátka nebyla utrpením.
Načerpejte další informace
Pevná nebo pružná pracovní doba. O co vlastně jde?
Každému pracovníkovi vyhovuje jiná pracovní doba. Někdo dělá ve směnném provozu, někdo formou krátký/dlouhý týden a jiný má jasně stanovenou pracovní dobu. Dnes si rozebereme, jaký je…
Manželé by měli navzájem znát výši svých příjmů. Zjistěte si to u zaměstnavatele.
Víte, jakou mzdu či plat dostává každý měsíc váš manžel či manželka? Pokud ne a vaše polovička se odpovědi na tuto otázku vyhýbá, nezoufejte, protože máte šanci, zjistit si to sami! A to…
Kratší výpovědní lhůta, delší zkušební doba. Co všechno může přinést novela zákoníku práce 2025?
Od 1. ledna 2025 bychom se měli dočkat novely zákoníku práce. Vláda tuto tzv. flexinovelu již schválila, nyní jej budou projednávat poslanci. Z tohoto důvodu může ještě dojít k …
Za co vás mohou propustit na hodinu a co vám ještě projde?
Udělali jste v práci průšvih, něco se vám zkrátka nepovedlo a nyní se bojíte, abyste nedostali výpověď? Žádný strach! Pokud nechodíte do práce neustále pozdě bez omluvy, nejste…