Platí vám v práci málo? 5 rad, jak si úspěšně říct o zvýšení platu
Berete v zaměstnání méně, než si podle vašeho mínění zasluhujete? Jste už ve firmě dostatečně dlouhou dobu a myslíte si, že by se vaše vytrvalé úsilí a snaha měla ocenit i lepším platovým ohodnocením? Nebojte se ozvat a říct si o zvýšení platu. Napomoci k úspěchu vám můžou následující kroky.
Obsah článku
Chodíte každý den do práce s pocitem, že vaše odměna neodpovídá úsilí, které do práce vkládáte? Není nic neobvyklého cítit se nedoceněně, zejména pokud jste svému zaměstnavateli věrní již řadu let a vaše práce přináší výsledky. Právě proto jsme pro vás sepsali hned pět rad, se kterými se vám podaří úspěšně požádat o navýšení výplaty.
1. Věnujte čas dostatečné přípravě
Chcete při vyřizování vaší žádosti uspět? Nezapomeňte se důkladně připravit. Jako první se zkuste na celou situaci podívat ze značného odstupu a zvážit, zda si přidání skutečně zasloužíte. Odpovězte si na následující otázky:
- Pracujete ve firmě už dostatečně dlouhou dobu?
- Odpovídají vaše výkony a nasazení lepšímu pracovnímu ohodnocení?
- Připsal/a jste si během svého působení na své konto významné úspěchy?
Pokud žádnou z podmínek nesplňujete, asi ani nemá cenu se na navýšení platu vyptávat. V jiném případě si hned poté připravte argumenty na pravděpodobnou otázku nadřízeného: „A proč bych vám měl přidat?“
Přesvědčit ho můžete délkou svého působení, doplněnou kvalifikací, dosavadními úspěchy, pečlivostí a nasazením, se kterým jste práci doposud vykonával/a, nebo například množstvím práce a odpovědnosti. Pravděpodobně přijde i dotaz, o kolik byste si navýšení představovali. Pro tuto eventualitu si zjistěte, kolik vydělávají jiní na vaší pozici (popřípadě ve vaší geografické lokalitě). Více se dočtete i v našem článku zde.
Pomoci vám může také zákon a tarifní stupnice jednotlivých platových tříd. Nikdy ale nepožadujte přemrštěné cifry, které jsou třeba i dvojnásobkem vaší momentální mzdy. Ze začátku zůstaňte při zemi a požadujte navýšení o 5 nebo 10 %.
2. Stanovte si realistické cíle
Předtím, než začnete jednat o zvýšení platu, je důležité mít jasno v tom, co lze očekávat. Prozkoumejte průměrné mzdy ve svém oboru a regionu pro podobné pozice. Příprava vám pomůže stanovit si realistický cíl pro navýšení, který navíc budete schopni odůvodnit.
Například u práce v Českých Budějovicích v oboru marketéra mrkněte na dostupné nabídky a pokuste se zjistit, kolik berou vaši kolegové v jiných firmách. Nebojte se rozhodit sítě a poptat se svých známých, kteří toho mohou vědět více než vy.
Ukažte mi pracovní nabídky v mém oboru
3. Dobré načasování je základem úspěchu
O navýšení výplaty je vhodné žádat ve správný čas. Určitě je dobré si nejprve s nadřízeným domluvit schůzku. Neplánované vpadnutí do jeho kanceláře, kdy nevíte, jak moc je zrovna zaneprázdněný, nebo jakou má náladu, vám může spíše uškodit než přinést kýžený výsledek.
Věci ohledně platových podmínek se také lépe projednávají, když se firmě zrovna daří nebo jste se zrovna nedávno v zaměstnání určitým způsobem vyznamenali. Rozhodně za šéfem nechoďte v době firemní krize nebo v období, kdy máte všichni práce nad hlavu a není prostor na vyřizování „méně důležitých“ věcí.
4. Nevzdávejte se
Při rozhovoru na téma zvýšení platu zachovejte klid a nesnažte se o vydírání stylem: „Když mi nepřidáte, půjdu jinam.“ Nevyhoví-li zaměstnavatel vašim požadavkům, nevěste ramena. Naopak se zkuste zeptat na důvody (třeba váš výkon opravdu není navýšení platu úměrný), nebo na podmínky, za kterých byste přidáno dostali.
Pomůže třeba, když si doplníte znalosti a zvýšíte kvalifikaci? Začnete navštěvovat jazykový kurz, nebo se podrobíte jinému školení? Nebo máte pro to udělat něco jiného? Ukažte nadřízenému, že nic nechcete zadarmo a máte snahu pro lepší plat i něco udělat.
Pokud se živíte prací kuchaře, kariérní růst může zahrnovat například návštěvu speciálního školení či praxi v jiném restauračním zařízení. Vždy se informujte o tom, jak můžete zvýšit svoji hodnotu. Pomoci vám to může nejen v současné práci, ale i v případném budoucím zaměstnání, kde si budou vaší práce více vážit.
5. Zvažte alternativní formy kompenzace
Pokud vaše firma momentálně nemůže splnit vaše požadavky na zvýšení mzdy, zvažte možnost zažádat o alternativní formy kompenzace. Mohou zahrnovat různá opatření, jako je například flexibilní pracovní doba, možnost práce z domova, dodatečné volné dny, vzdělávací kurzy nebo odborné školení na účet firmy.
Zvýšení platu není jen o číslech, je to uznání vaší tvrdé práce, dovedností a přínosu pro firmu. Přistupujte k němu nejen s jistotou, ale i s dostatečnou pokorou. Zároveň pamatujte na to, že komunikace a timing jsou klíčové. Ať už se vaše žádost setká s kladnou nebo negativní odpovědí, vždy z toho můžete vyjít silnější a zkušenější.
Načerpejte další informace
Za co všechno můžete dostat příplatek k výplatě?
To, že máte nárok na příplatky ke své mzdě nebo platu, pro vás jistě není žádnou novinkou. Znáte ale jejich výši a víte, za co všechno můžete příplatek dostat? Podívejte se na náš přehled…
Co dělat, když zaměstnavatel neplatí svým zaměstnancům
Pokud vám zaměstnavatel nevyplatí výplatu, porušuje tím svou povinnost, protože zaměstnanci náleží za vykonanou práci finanční odměna. V případě, že vám žádná nepřišla, můžete se…
Jak se v práci efektivně zbavit stresu
Stres v práci nepříznivě ovlivňuje nejen vaše zdraví, ale samozřejmě i pracovní výkony. Ačkoli se snažíme sebevíc, občas se mu nevyhne nikdo z nás. Stresorů může být mnoho –…
Víte, jak napsat motivační dopis?
Pokud chcete získat pozici, o kterou je velký zájem, může vám k tomu dopomoci právě motivační dopis. Víte ale, jak má vypadat a co má obsahovat? Díky našim radám a tipům napíšete…